top of page

Portre: Unit Lab | Cindy Strobach & Mike Vanis


“Gündelik yaşamın her anında bilimle ilişki içindeyiz.

Bilimsel teorileri somutlaştırarak hayata dahil etmek bizim için çok heyecan verici!”

Kendinizi ve stüdyonuzu bize tanıtır mısın? Kariyerinize nasıl başladınız, sizi tasarımcı yapan şey nedir?

Cindy Strobach, ürün ve mobilya temelli bir tasarımcı ve maker.

Mike Vanis ise hem tasarımcı, hem de bilgisayar ve elektronik geçmişi olan bir mühendis.

Birlikte Londra’da Unit Lab isimli bir stüdyo kurduk. Tasarladığımız ürünler bilimle kişisel ölçekte ilişkili, bilimi laboratuvardan çıkarıp günlük rutinlerimize adapte etmeyi amaçlıyoruz. Bilimin içindeki güzelliği çıkarıp onu heyecan verici hale getirmeyi seviyoruz. Ürünler dışında okul ve müzelerde enstalasyonlar tasarlıyor ve workshoplar düzenliyoruz. Her yıl farklı bir tema üzerine çalışıyoruz. Geçtiğimiz yılın teması yer çekimiyle ilgiliydi, bu yıl su ile ilgili. Bilimsel teorileri fiziksel objelerle ilişkilendirmeyi seviyoruz.

Londra’nın atmosferi tasarım bağlamında sizi nasıl etkiliyor?

Her ikimiz de Royal College of Art, Londra’da okuduk. Orada tanıştık ve beraber çalışmaya başladık. Londra’da olmanın yaptıklarımız üzerinde birçok olumlu etkisi var. Birleşik Krallık’ta genel anlamda çok başarılı üreticiler var, dijital üretim yöntemlerinden geleneksel el işçiliğine uzanan oldukça geniş bir yelpazesi var. Avrupa’nın geri kalanında olduğu gibi gelenekselliğin ön planda değil, Londra yeni tasarımcılara ve fikirlere açık bir yer...

Şu ana kadar yaptığınız projeler arasında favoriniz hangisi?

Favorimiz Gravity Ruler, terazi ve cetveli birleştiren basit bir masaüstü objesi. Uzunluk ve ağırlığı ölçerek ikisinin arasındaki ilişkiyi eğlenceli ve gözle görülebilir bir hale getiriyor. Cetvelin ucuna ölçmek istediğimiz nesneyi yerleştirip bir masanın kenarına hizalayıp denge konumuna getirdiğimizde, o nesnenin ağırlığını gram cinsinden ölçebiliyorsunuz.