Portre: Unit Lab | Cindy Strobach & Mike Vanis


“Gündelik yaşamın her anında bilimle ilişki içindeyiz.

Bilimsel teorileri somutlaştırarak hayata dahil etmek bizim için çok heyecan verici!”

Kendinizi ve stüdyonuzu bize tanıtır mısın? Kariyerinize nasıl başladınız, sizi tasarımcı yapan şey nedir?

Cindy Strobach, ürün ve mobilya temelli bir tasarımcı ve maker.

Mike Vanis ise hem tasarımcı, hem de bilgisayar ve elektronik geçmişi olan bir mühendis.

Birlikte Londra’da Unit Lab isimli bir stüdyo kurduk. Tasarladığımız ürünler bilimle kişisel ölçekte ilişkili, bilimi laboratuvardan çıkarıp günlük rutinlerimize adapte etmeyi amaçlıyoruz. Bilimin içindeki güzelliği çıkarıp onu heyecan verici hale getirmeyi seviyoruz. Ürünler dışında okul ve müzelerde enstalasyonlar tasarlıyor ve workshoplar düzenliyoruz. Her yıl farklı bir tema üzerine çalışıyoruz. Geçtiğimiz yılın teması yer çekimiyle ilgiliydi, bu yıl su ile ilgili. Bilimsel teorileri fiziksel objelerle ilişkilendirmeyi seviyoruz.

Londra’nın atmosferi tasarım bağlamında sizi nasıl etkiliyor?

Her ikimiz de Royal College of Art, Londra’da okuduk. Orada tanıştık ve beraber çalışmaya başladık. Londra’da olmanın yaptıklarımız üzerinde birçok olumlu etkisi var. Birleşik Krallık’ta genel anlamda çok başarılı üreticiler var, dijital üretim yöntemlerinden geleneksel el işçiliğine uzanan oldukça geniş bir yelpazesi var. Avrupa’nın geri kalanında olduğu gibi gelenekselliğin ön planda değil, Londra yeni tasarımcılara ve fikirlere açık bir yer...

Şu ana kadar yaptığınız projeler arasında favoriniz hangisi?

Favorimiz Gravity Ruler, terazi ve cetveli birleştiren basit bir masaüstü objesi. Uzunluk ve ağırlığı ölçerek ikisinin arasındaki ilişkiyi eğlenceli ve gözle görülebilir bir hale getiriyor. Cetvelin ucuna ölçmek istediğimiz nesneyi yerleştirip bir masanın kenarına hizalayıp denge konumuna getirdiğimizde, o nesnenin ağırlığını gram cinsinden ölçebiliyorsunuz.

Gravity Ruler

Tasarım süreciniz nasıl işliyor? Sizi heyecanlandıran ve ilham veren şeyler neler?

Londra’daki onlarca müze bizim en büyük ilham kaynaklarımızdan. Favorilerimiz Science Museum, özellikle muhteşem ölçüm araçlarının olduğu kısım! Sanat ve bilimle ilgileniyorsanız müzelerin arasında sanırım en iyisi Wellcome Collection. Hayward Gallery de favorilerimizden biri, ama restorasyon sebebiyle şu an kapalı.

Tasarımcı olarak en güçlü bulduğunuz özelliğiniz nedir? Geliştirmek istedikleriniz hangileri?

İkili olarak çalıştığımız için şanslıyız. Bizi heyecanlandıran fikirler aynı ama güçlü olduğumuz alanlar farklı. Cindy bir tasarımcı ve maker olarak zanaat, bilim ve teknolojinin birleştiği bir noktada çalışıyor, fikirlerimiz ana kaynağı o. Mike ise bir tasarımcı ve mühendis; elektronik, programlama, modelleme, prototipleme gibi birçok alanda çalışıyor. Fikirlerimizi nasıl hayata geçireceğimizi planlıyor.

Geliştirmemiz gereken yanlarımızdan biri pazarlama ve tanıtım olabilir. Yeni fikirler üzerinde çalışmaya çok heyecanlanıyoruz ve zaman zaman elimizde olan ürünleri odakta tutmakta zorlanabiliyoruz.

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde tasarımcı olmanın en iyi yanı nedir?

İçinde bulunduğumuz zaman aralığı değişse de tasarım felsefemizin pek değişeceğini düşünmüyorum. Gelecek ve beraberinde gelişen yeni teknolojiler bizi çok heyecanlandırıyor, bunun yanında geçmişi hatırlamanın da oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Geçmiş ve geleceği bir araya getirmenin zor bir tarafı var. Projelerimizden biri, the Satellite Map of London, bunu çok iyi açıklıyor.

the Satellite Map of London

Uydu anteni analog bir yön bulma aracı olarak kullanılabilir. Pusulaya benzer bir şekilde bulunduğunuz pozisyona göre hep aynı yönü gösterir. Pusulaya zıt olarak, manyetik kutuplara göre değil; dünyanın yörüngesindeki spesifik uydulara göre yön belirler. Eğer Londra’daysanız, güney,güneydoğu yönünü gösterir. Londra’nın uydu haritasına göre ana referans noktası güney, güneydoğu, böylece bu yön kuzey yerine geçer. Bu haritanın yardımıyla, Londra’nın tv uyduları yönünüzü bulmakta için kullanabilirsiniz.

www.unitlab.co

Etiketler:

Öne Çıkanlar