INCOMPLIT | Bond Koleksiyonu

Farklı çocuk gruplarının hikayelerini giyilebilir formlara dönüştüren INCOMPLIT, Bond koleksiyonunda bir uçan halının bizi nerelere götürebileceğini anlatıyor…

INCOMPLIT dezavantajlı çocuklara odaklanan, onlarla ortak tasarımlar yapan bir moda markası. STKlar ile işbirliği içinde olan INCOMPLIT markası Masal Tamamlama Seansları düzenliyor. Katılımcı sanatçılar ile birlikte illüstrasyon dans drama gibi farklı yöntemlerle çocuklara hikayeler anlatan INCOMPLIT ekibi anlattıkları hikayeleri yarım bırakarak çocukların kendilerinin hikayeyi tamamlamasını istiyor. Dinledikleri hikayeleri resim çizerek tamamlayan çocukların bu resimleri yarım kalmış hissi veren moda tasarım ürünlerine işleniyor ve ortaya INCOMPLIT’in kollektif olarak üretilmiş eserleri çıkarıyorlar.

INCOMPLIT markası Öykü Özgencil tarafından İstanbul'da kurulmuş . Paris’te Idari Hukuk ve Sosyal Gelişim okuduktan sonra 1 yıl bir Think Thank kuruluşunda Öykü’nün aklında hep dezavantajlı grupların kendilerini keşfetmelerine yönelik bir model tasarlamak varmış. Alışılagelmiş STK ve vakıfların iş modellerinin günümüz dinamiklerine uyum sağlayamadığını düşünen tasarımcı UC Berkeley’de Pazarlama Lisansüstü programını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek INCOMPLIT’i kurmuş.

‘Işık boşluklardan süzülür.

Yolculuğunuzda sizi yer ve gökyüzüne güvenli mesafede tutan balonlarınızdan vazgeçmeyin.’

INCOMPLIT markası bu projeyle iki gruba ulaşmayı hedefliyor. Bunlardan biri tasarımın gövdesini oluşturan atölyelerde ulaştığı dezavantajlı çocuklar, bir diğeri ise çocuklarla tasarlanan koleksiyonun bilinçli, cesur ve değişimi kendine göre yorumlayabilen,emeğe değer veren hayal sever insanlar.

INCOMPLIT marka olarak ‘tamamlanmamışlık’ fikrini ümit verici olduğu kadar ucu açık, karanlık bir soru olarak da iletmeye çalışıyor.

Koleksiyonunda kumaş ve aksesuarların geri dönüşmüş veya geri dönüşüme elverişli olmasına dikkat eden INCOMPLIT, üretim sürecinde ise kadın kooperatifleri veya yerel zanaatkarlar ile çalışıyor.

NoLab Made in Türkiye sergisinde sergilenen koleksiyona INCOMPLIT online satış mağazasından ya da Kanyon-Souq mağazasından ulaşabilirsiniz.

Projeye destek olup bir çocuğun hayalini siz de üzerinizde taşıyın...

www.incomplit.com

Öne Çıkanlar