Plastic Baroque | James Shaw

Geri dönüştürülmüş plastik eriten bir tabanca yeni bir üretim yöntemi olabilir mi? James Shaw kendi geliştirdiği ve Plastic Baroque adını verdiği tekniği ile yepyeni objeler tasarlıyor.

Jorn Tomter, Ready Made Go 3, Modern Design Review and Ace Hotel London.

Royal College of Art mezunu, Londra bazlı James Shaw kendi geliştirdiği tabancasıyla geri dönüştürülmüş plastiği işleyerek kapı kollarından mobilyaya birçok obje tasarladı. Bu 'tabanca' aslında sonuç ürünü dikte eden bir araç. Bu özel araç aslında hiç tasvip edilmeyen bir materyal olan plastiğe yeni bir form kazandırıyor.

photographer Paul Plews

Plastic Baroque projesinin üretim süreci oldukça hızlı. Eriyen plastiğin şekillendirilmesiyle o anda son halini alan objeler el yapımı olduklarından her seferinde farklı ve eşsiz ürünlere dönüşüyor. Hızla donan plastik tasarımcının seri ve yaratıcı bir şekilde üretmesine yol açıyor. Çeşitli uzunluklarda dokulu plastik parçalarını katmanlarla bir araya getiren James, eşit olmayan organik formlar elde ediyor.

Ansgar Sollman, Ready Made Go 3, Modern Design Review and Ace Hotel London.

Ansgar Sollman, Ready Made Go 3, Modern Design Review and Ace Hotel London.

Okul yıllarında tasarladığı bu plastik silahını daha sonra mühendislerle geliştiren tasarımcı özel üretim mobilya, ev eşyaları ve heykeller yapıyor.

Modern Design Review küratorlüğünde, London’da gerçekleşen Made Go 3 için büyük bir koleksiyon hazırlayan James bu ürünlerini Ace Hotel London'da sergiledi.

Etiketler:

Öne Çıkanlar