top of page

ATÖLYE DESIGNER IN RESIDENCE | Bilge Nur Saltık


ATÖLYE, geçtiğimiz aylarda açtığı "Designer-in-Residence" programında; tasarımcıların farklı malzemeler ve yöntemler ile yenilikçi tasarımlar hayata geçirmesi için ortam sağlıyor. Programa seçilen tasarımcılara program dahilinde Prototipleme Lab’e ve içerisindeki ekipmanlara sınırsız erişim , fikir geliştirme ve iletişim konularında destek alıyorlar.

ATÖLYE’nin "Designer-in-Residence" programının ilk tasarımcısı Bilge Nur Saltık. Geçen hafta programı tamamlayan Nur, süngerin potansiyelini araştıran bir proje gerçekleştirdi. Odak materyali olarak süngeri seçen Nur, fokus materyali olarak aldığı süngerin alternatif kullanımlarını araştırmak potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçladı.

Günlük hayat objelerinde sürekli kullanılmasına rağmen sünger materyaline hiçbir zaman direkt temas etmediğimizi söyleyen tasarımcı, bu malzemenin genelde destek olarak kullanıldığını ve kaplandığına dikkat çekiyor. Bu programda süngere alternatif süngerin potansiyelini araştırıp alternatif sonuçlar elde etmeye çalışmış. Bu deneysel süreçte süngerin doku ve yoğunluğu, emiciliği, tutuculuğu, direnci ve başka malzemelerle ilişkisi üzerine tecrübe edinip yeni ürünler geliştirmiş.

“Tasarım sürecimin en önemli kısmı Portotipleme Lab’inde gerçekleşiyor. Kağıda çizim ve eskiz yapmak kolay ama materyale dokunup test edene kadar potansiyalini tam anlamıyla göremiyorsunuz. Ürünün tamamen tasarlanması için test etmek oynamak ve bu süreçten öğrendiklerini hayata geçirmek gerekiyor.”

Sünger vazolardan, sabuna ve akustik panellere geniş bir spekturumda ürün prototipleme yapan tasarımcının amacı süngeri alternatif fonksiyonel günlük hayat objelerinde kullanabilmek.

Proje boyunca süngerin kütle, doku ve başka döküm malzemelerle kurduğu ilişkiyi irdeleyen tasarımcı program boyunca farklı dokularda renkli objeler tasarladı. Tasarım sürecinde eskiz olarak model ve protipleme yapmayı sevdiğini seven Nur’un proje için yaptığı model ve ürünleri ATÖLYE’de bulunan sergide 23 Şubat tarihine kadar gezebilirsiniz.

Etiketler: