top of page

Thomas Nathan | Lumps of Clay


Alman tasarımcı Thomas Nathan’ın yeni koleksiyonu Lumps of Clay, standardizasyona ve verimli endüstriyel üretim yöntemlerine karşı tasarlanmış. Hatta tasarımcı bu projede bu prensiplerin tam tersini gerçekleştiriyor. Üretim yöntemini ve durumu kolaylaştırmak yerine Lumps of Clay koleksiyonu sadece tek bir şeye, kil toplarını düzleştirmeye odaklanıyor.

Ezilmiş minik kil toplarının birleştirilerek seramik objeler yapan Thomas kendine ritüele dönüşen bir üretim süreci tasarlamış. Tek bir ezilmiş kil parçasıyla başlayan her obje yüzlercesinin birleşmesiyle ikonik tasarımlara dönüşüyor. Lumps of Clay koleksiyonundaki ürünlerinin her biri tasarımcının parmak izini taşıyor.

Kapitalist düzen batılı şehirlerde verimliliği, öngörülebilir sonuçlar üretmeyi, yeniliği ve sürekli büyümeyi dikte ediyor fakat bu kurallar da her kural gibi olasılıkları azaltıyor. Buna rağmen insanoğlu bilgiyi hala en iyi deneyim duygu ve sezgileriyle öğreniyor. Sezgi ve deneyim bilgi olarak aktarılması mümkün olmasa da bizi insan yapan en önemli etken olduğunu savunan tasarımcı, insanoğlunu statik nedenselliğe indirgemek yerine enerjimizi insan doğasına daha uygun alternatif iletişim şekillerine vermemiz gerektiğini söylüyor.

Thomas'ın amacı, kendini modern dünyanın getirdiği önyargılardan ayırıp, kontrolü eline almak. Bunuda tasarladığı üretim sürecinin en küçük elementi olan kil toplarını ezmeye konstantre olarak yapıyor. Basit bir hareketi düzenli olarak yaparak kendini kontrol etmeyi, zaman kavramını yeniden keşfediyor. Zengin objeler ortaya çıkaran bu süreç sayesinde tasarımcı her detaya özen gösterip, her parçayı ince ince işliyor.

www.thomasnathan.de​

Etiketler:

Öne Çıkanlar

bottom of page