top of page

Lizan Freijsen | The Living Surface

Studio Lizan Freijsen, Rotterdam’da araştırma, tasarım ve enstalasyonlar yapan bir stüdyo. Lizan Freijsen, suyun günlük hayattaki görünümlerini yakından gözlemliyor ve bu gözlemlerden besleniyor. “Lekeleri desenlere dönüştürmek” tasarımlarının mottosu haline gelmiş. Mantar oluşumu, küflenme gibi çoğunlukla görünmesini istemediğimiz yüzey değişimlerini büyüleyici ve ilham verici buluyor.

Su, şekli olmayan ve yine de tüm maddelere sızan, zaman içindeki her nesneyi toza dönüştüren bir element. Buradan hareketle tavanlardaki su sızıntılarını gözlemlemeye başlayan Lizan; çirkin, istenmeyen bir görüntünün güzelliğini ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

“Grupları dışlama eğiliminde bir toplumumuz var, 'öteki' her zaman başka bir şey ve her zaman hoş karşılanmıyor.” diyen Lizan, tasarımlarıyla istenmeyen veya bilinmeyenin de dikkate değer olduğunu vurguluyor.

Çevremizi rahat mobilyalarla kuşatmak yerine, rahatlığı zihnimizde bulmamız gerektiğini düşünüyor ve gözlemlemeye, paylaşmaya ve değişimi kabul etmeye yönelmeyi savunuyor.

Gözlemlediği lekeler onu dokumaya yönlendirmiş. “Tekstil, yaşadığımız beton çevreyi yumuşatır.” diyen Lizan, hand tufting tekniği ile çalışmayı seviyor. Tilburg’da Textile Museum ve Portekiz’de Tapetes Beiriz ile iş birliği kurarak bu projeyi gerçekleştirdi. On yıl içinde elli tane farklı desenlerde, boyutlarda ve renklerde özgün halı tasarlandı, desenlerin bazıları duvar kağıdı şeklinde basıldı.

"Büyüyen ilgi, korkunun ve genel bir güvensizlik duygusunun üstesinden gelir." diyen Lizan, güzellik ve estetik anlayışını oldukça güçlü bir şekilde sorgulatıyor.

Etiketler:

Öne Çıkanlar

bottom of page