Designers On Holiday

Designers on Holiday günlük hayat gailesinden sıkıcı projelerden uzaklaşıp rahatça üreteceğiniz bir tasarım kampı. Her yıl 1 kez gerçekleşen bu kamp yeni programına üretmeyi seven kreatifleri davet ediyor.

Tom Gottelier ve Bobby Petersen 4 sene evvel kendi ana tasarım stüdyo işlerinden farklılaşmak ve uzaklaşmak için Designers on Holiday’i kurdu. Projelerini büyük ölçeklere uyarlamayı sevdiklerini söyleyen tasarımcılar küçük çapta mimari projelerin onları hep heyecanlandırdığını ve İsveç’in Gotland adasındaki araziyi bulduklarında da hemen satın aldıklarını söylüyorlar.

‘Londra’daki stüdyomuzda ürün tasarımı ve iç mimari projeleri yapıyoruz. Müşterilerden gelen sıkıcı briefler ve heyecan vermeyen ama faturaları ödeyen projelerden bunalıp ara vermek istedik. Fakat bunalıp ara vermek istememiz tasarlamaya da ara vermek istediğimiz anlamına gelmiyor…’

Designers on Holiday’i ilk sene kafalarında tam da bir plan olmadan, facebook postla yayınlamışlar ve insanları 2 hafta sonra Gotland’da buluşmaya davet etmişler. Beklenildiği üzere fazla başvuru olmamış. İlk sene 4 kişinin katılımıyla ilk mavi tentelerini ve mini saunayı inşa edip ağaçları temizleyip açık hava sinemasında film izlemişler. Bu tecrübelerinin başarılı geçmesi üzerine bu deneyimin ne kadar özel olduğunu fark eden ikili bundan sonra planlayıp her sene Designer on Holiday kampları düzenlemeye başlamışlar. Yılda bir kere gerçekleşen ve iki hafta süren Designer on Holiday, kurulduğundan beri tasarımcılardan, biolojiste her alandan genç profesyonelleri ağırlıyor.

Tom ve Bobby’nin Designers on Holiday’e websitesi açması ve ilk kampın basında yer almasının ardından başvuruların çok artması üzerine 15 kişilik kontenjanlı bu kampa 100’ü aşkın başvuru arasından en ilginç projeleri başvuranlarla mülakat yaparak seçiyorlar.

Designers on Holiday kamp alanı küçük bir komünite olarak işliyor. Lokal ürünlerle yemek hazırlayan bir aşçı herkesin özel tentesi ya da kabini, duş, tuvalet, sauna, sinema, gözcü kulesi, damıtma ekipmanı, kök boya alanı, pavilyon, ekmek fırını, sauna ve dahası bu alanda bulunuyor. Malzemelerini lokal olarak kullanan tasarımcılar her sene önceden belirlenmiş ve finanse edilmiş projelerin yanı sıra katılımcıların sunduğu projeleri de gerçekleştiriyorlar.

Her sene alanda yapılacak projeleri belirleyen Tom ve Bobby kampın ilk günü proje liderlerini ve kimin hangi projede çalışmak istediklerini seçiyorlar. Alanda kurulan bütün projeler geçici olarak tasarlanıyor ve yeni strüktürler kamp sonunda kaldırılıyor. Kampta normal bir günde insanları grup içinde çalışırken, eskiz yaparken, hamakta kitap okurken ya da ekmek fırının etrafında sohbet ederken bulabileceğinizi söyleyen tasarımcılar iki hafta içinde biraz kamptan uzaklaşmak ve etrafı görmek için iki gezi düzenlediklerini söylüyor. Gotland lokal yerleşimine olan bu gezilerden ilham alan katılımcıların tasarladıkları strüktürlerde lokal mimariye benzer etkilerin görülüyor.

Her sene bir tema altında gerçekleşen kampın bu seneki teması ‘SU’. Gotland adasında görülen ciddi su sıkıntısına çözüm bulmayı hedefleyen bu tema, önce kamp alanında çözümleri ve daha sonra bütün adaya uygulanabilir çözümlere odaklanacaklar.

Designers on Holiday ‘in 2018 kampına linkten başburabilirsiniz!

Etiketler:

Öne Çıkanlar