Portre | Aram Lee

Nesnelerin ve bağlamlarının arasındaki ilişkinin gücüne inanan ve bulundukları yer, coğrafi konum gibi özelliklerini inceleyerek beslenen Hollandalı tasarımcı Aram Lee ile projesi Dutch Wife hakkında konuştuk.

Bize biraz kendini ve stüdyonu tanıtabilir misin? Kariyerine nasıl başladın, tasarımcı olanın motivasyonu nedir?

Design Academy Eindhoven’dan mezunum, Jan van Eyck' in artist residency programına katıldım. Avrupa’daki müzelerin yabancı koleksiyonlarına ilgi duyuyorum, dünyanın geri kalanının tamamlanmamış hikayeleri bana ilham veriyor.

Stüdyonun Maastricht’te olduğunu biliyoruz, orada tasarım atmosferi nasıl, işlerini nasıl etkiliyor?

Maastricht küçük bir şehir, ama beraber çalışabileceğim ve fikir alışverişi yapabileceğim çok sayıda tasarımcı ve sanatçı var.

Tasarım sürecin nasıl işliyor? Seni tetikleyen, ilham veren şeyler neler?

Nesnenin anlatı anlamı ve değeri, bu değer var olduğu toplulukla derinden ilişkili ve nesne farklı kültürler ve bağlamlar arasında yer değiştirdikçe bu anlam ve değer de değişebilir veya kaybolabilir. Bu anlam değişikliğinin yanı sıra, yerlerinden edilmenin bir sonucu olarak eşyalar da değişir. Özel olarak Dutch Wife, geçmişte Hollanda kolonisi olan Endonezya orijinli bir proje. Gövde boyutundaki yastık iskeletleri orjinal olarak bambu örgüden yapılmış ve bu tropikal iklimde yatakta yatarken vücudu serin tutmak için kullanılıyormuş. Bu obje Hollanda’da bilinmiyor, ama ismi Hollanda’nın kolonilerini çağrıştırıyor. Daha derin bir anlamda, bu isim biri Hollanda’da diğeri Endonezya’da olmak üzere iki eşi olan erkeklere de atıfta bulunuyor. Kolonileşme tarihi, cinsiyet politikası ve eşitliğine değinen Dutch Wife, el işçiliği ile üretiliyor.

Projenin öncesinde Endonezya’ya gittim ve bu objenin izini sürdüm, daha sonra kimliğini değiştirmeden önce Hollanda’ya getirdim. Dutch Wife’ın orjinal karakterini değiştirerek, ona Hollanda’ya ait yeni bir kimlik kazandırmayı hedefledim; daha soğuk bir atmosfere ait. Bu kolonyal arketipe yeni bir rol atadım.

Bu proje ile, farklı kültürel kimliklerin birbirleriyle tek bir nesne arasında etkileşime girdiği, küreselleşmiş bir dünyadaki anlam kaybını araştırdım; bu da bağlamını yeniden şekillendiriyor.

Tasarımcı olarak en güçlü bulduğun yanın nedir?

Tasarıma dair bulunduğum nokta araştırmaya ve yazmaya daha yakın.

Bu çağda tasarımcı olmanın en iyi yanı sence nedir?

Özellikle son dönemde nereye ait olduğumuzu kestirmek çok zor, bu aidiyet görsel ve materyal kültürün bir parçası haline geldi. Materyal ve görsel olarak ilişkili olmak demek, sosyal anlamda bir ilişkiye de işaret ediyor. Tasarımın birçok farklı düzen içinde alternatif ilişkiler kurduğuna inanıyorum.

Öne Çıkanlar