top of page

Dual Bowls | Kawther Alsaffar


Kawther Alsaffar’ın tasarladığı Dual Bowl koleksiyonu iki alışılmadık metalin beraber dökülmesiyle oluşan, eşi benzeri olmayan kaselerden oluşuyor. Kuveyt’te Awafi Foundry’nin geliştirdiği özel bir döküm tekniği ile üretilen kaseler günlük kullanım için tasarlanmış.

Duals bowls Kuveyt’teki döküm ustalarına yeni fırsatlar yaratıyor ve gücü zanaatkarlara geri vermeyi amaçlıyor. Bu proje yıllarca üretim tekniklerinin artık yavaş kaldığını ve pahalı olduğunu duyan bu zanaatkar ustalara yeteneklerini gösterecek yeni bir platfrom oluşturuyor.​

'Tarih zor koşulları azmetmek için tasarlanan projelerle dolu.' diyen Kawther, steriotipler ve genellemeler yüzünden Arap dünyasının farklı bölümlerindeki günlük hayatı ifade etmenin zor olduğunu söylüyor. Tasarımcılar ve kreatifler sadece önyargılı görüşler dışında global sabitleşmiş üretici ve endüstrilerle de mücadele etmek zorunda kalıyor. Kawther kaliteli tasarım ürünlerini lokal üreterek bu normlardan ayrışmak ve yükselmek istiyor.

Kum döküm yönteminin yeni potensiyelini ortaya çıkarmaya çalışan tasarımcı geliştirdikleri bu metodla ürünleri kişiselleştirme opsiyonları çok olmasına rağmen hızlı ve kolay üretim gerçekleştirebiliyorlar.

İki ayrı materyalin tek bir kalıba dökmek döküm yöntemlerinin sınırlarını zorlarken ortaya işlenmemiş ham bir görüntü çıkıyor. Normalde modern döküm işleminden sonra düzeltilen, taşlanan ve zımparalanan çapak ve budaklar ürünlerde bırakılarak üretimin karakterini ortaya koyuyor.

Nil nehrinden çıkardıkları kumla üretim yapan ustalar bunu bütçe düşürmek için uygulasalar da, doğal kum üretimin sürdürebilir ve geri dönüştürebilir olmasına yardımcı oluyor.

Etiketler:

Öne Çıkanlar