top of page

Bahia Stool | Sophie Rowley


Sophie Rowley tarafından tasarlanmış Bahia tabure, tekstil atıklarından yapılmış bir oturma ünitesi. Atıkları yeni bir doğal malzeme olarak gören tasarımcı malzemenin işlenmesi için kendi tekniğini geliştirmiş.

İşlenince mermer etkisini alan Bahia serisi adını Brazilya'nın ünlü mavi doğal mermerinden alıyor. Diesel markasının kot atıklarını kullanan tasarımcı bu atık tekstil ürünlerini bioresin ile birleştirerek kütlesel bir yeni bir materyale dönüştürüyor. Kuruduktan sonra oyulup zımparalanarak düz yüzeye dönüşürken bu işlemler sırasında aşınan kot ve reçine yüzeyi mermer benzeri bir görüntüye bürünüyor.

Doğal kaynakların azalması üreticileri malesef gezegenimize daha zararlı yapay malzemelere itiyor. Bu projede bir son olarak görülen atıkların aslında materyal olarak kulanılarak başlangıç noktasına dönüşmesini hedefliyor. Tasarımcı projede kullandığı tekstil artıkları doğa malzeme gibi değerlendiriyor.

Deneysel süreçten sonra malzeme işlemede kendi tekniklerini geliştiren Sophie özel üretim mobilya, heykel ve aksesuarlar yapmış. Standardize edilemeyen doğal atıklar nedeniyle her bir ürünün birbirinden farklı ve eşsiz olmasını sağlıyor.

Etiketler:

Öne Çıkanlar

bottom of page