top of page

Portre | Eren Su Kibele Yarman


Önce seni tanıyalım bize kendini / stüdyonu anlatır mısın?

Kitap, süreli yayın, kimlik tasarımı üzerine iş ürettiğim bir tasarım pratiğim var. Bir de genellikle canım istediğinde yaptığım kolajlarım. İkisinin bazen çakıştığı da oluyor. 1989’da doğdum, nüfus cüzdanımda yazılı 3 ismimden kullandığım isim Kibele. New York’taki School of Visual Arts’ın tasarım bölümünden yüksek lisans (2015), Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü’nden (2012) lisans diplomam var. Bunların dışında Rhode Island School of Design’da kısa programında baskı resim, Parsons ve Central Saint Martins’de kısa zamanlı grafik tasarım programlarına katıldım, hepsinden çok şey öğrendim.

Proje/projelerinin hikayesinden bahseder misin?

İlgimi çeken konularda iş yapıyorum. Kültür-sanat-edebiyat evreninde kalmaya çalışıyorum ama bazen yiyecek içeceklerle ilgili konulara da gönlüm ve elim kayıyor. Günün birinde bir uzay istasyonuna tasarlanacak bir şeyler olursa mutlulukla onu da yaparım gibi geliyor. Sanırım o zaman projelerimin ortak noktaları sıkıcı olmayan ve dünyaya olabildiğince az zarar verdiğine inandığım konularda olmaları.

Bir grafik tasarımcı olarak, posterler, kitap kapakları ve kimlik tasarımları gibi her biri ayrı spesifik çaba gerektirecek alanlarda işler üretiyorsun, bu süreç nasıl işliyor?