top of page

Dot One Genetik Kodunuzu Aksesuarlara Dönüştürüyor

Dot One, ismini insanları özgün yapan ~0.1% genetik farklılıktan alıyor. Dot One’ın kurulma amacı, gen ve onunla olan iletişimi laboratuvarlardan çıkarıp ulaşılabilir kılıp günlük hayata adapte etmek. Dot One`ın kurucusu Iona Inglesby, insanların gen ile olan ilişkisini eğlenceli bir hale getirerek onları daha derine bakmaya yönlendirmeyi hedefliyor.

Dot One, kullanıcılarının DNA verilerini ditijal ortamda işleyerek, kişiye özel kıyafet ve aksesuarlar tasarlıyor. İnsanlar genomlarının %99.9’u dünyadaki diğer insanlarla ortakken, Dot One bizi özgün kılan %0.1’lik kısmı grafiklere dökerek görünür hale getiriyor. En yeni DNA profilleme teknolojisini bir araya getiren ve yeni özel üretim biçimlerinin avantajlarından yararlanan Dot One, kullanıcılarına, üretim sürecinin içsel bir parçası haline gelen, tamamen yeni bir deneyim sunuyor.

Dot One ’ın kurucusu Iona Inglesby, Royal College of Art Design Products bölümününde okurken bu fikir zihninde canlanmaya başladı. İskoçyalı bir dokuma fabrikasıyla çalışırken, tartan üretiminde her tasarımın farklı bir aileye ait olduğunu ve o şekilde adlandırıldığını fark etti. Tartanların renk ve tasarımı arasında bir bağlantı olmadığını keşfettiğinde, tasarım için DNA kodunu kullanarak aile üyelerini temsil eden malzemeler yaratma fırsatını gördü. Eski kabilelerden modern günümüz alt kültürlerine kimlik ifadesi için kıyafet, materyal ve desen kullanımı, insan doğasının bir parçası olduğunu söyleyen Iona bunu güncel çağdaş bir projeye çevirmiş.

Kullanıcılar kendi DNA testlerini dünyanın ilk genetik app storuna sahip, Amerikalı partnerleri helix.com, aracılığı ile yaptırıyor (basit bir yanak içi doku örneği veya tükürük testi). Avrupalı kullanıcılar ise Dot One’ın kendi testini satın alabilir, veya var olan genetik test verilerini gönderebiliyor. Kişisel DNA verilerinde otuz farklı özelliği inceliyorlar ve kişisel arasında benzerlik artarsa, benzerliğin azaldığı alanlara yöneliyorlar. Bu özellikler göz rengi, saç rengi, laktoz toleransı, empati seviyesi gibi değişkenlik gösterebiliyor. Doğrudan genetik hastalıklarla ilgili kısımları incelemeyi tercih etmeyen Dot One ekibi, ürünlerini hastalık teşhis etmek için değil eğlenmek için üretmeyi seçiyorlar.