top of page

Bakır ve Kağıttan Tekstil | Neha Lad


Hint asıllı tekstil tasarımcısı Neha Lad, geleneksel Hint dokuma teknikleriyle ülkenin ürettiği metal atıklarını sentezleyerek yaşayan ve değişen ürünler tasarlıyor.

Eskiyen ve değişen materyaller ve dokular Hintli tasarımcı Neha Lad’in tasarım perspektifinin ana teması. Bakır ve kağıdın zamanla eskimesi, yaşlanması ve değişmesine odaklanan tasarımcı, farklı yüzey uygulamaları, dokular ve cilalar uygulayarak deneyler yapıyor. Bu projesinde şiirsel anlatımın dışında sosyal ve çevresel etkileşime odaklanan tasarımcı Hindistan’da uygulaması azalmakta olan geleneksel dokuma teknikleri ve gitgide artan bakır ve kağıt artıklarına dikkat çekiyor. Bu atıklardan genç dokumacılar tarafından geleneksel tekniklerle dokunan bu koleksiyon lüks ve günlük hayat objesi olarak yeni bir pencere açıyor.

Yüksek lisansının ikinci senesinde bakır ile çalışmaya başlayan Neha, bu projenin onu kişisel olarak etkileyen birçok etkenin bir araya gelmesinden doğduğunu söylüyor. Çocukluğundan beri üretimden ortaya çıkan atık malzemelerden çok etkilenen tasarımcı, değişen paslanan atık materyaldeki güzelliği ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Zari olarak adlandırılan ve Hint tekstil endüstrisinde çok kullanılan metal ipliği yeniden yorumlayan tasarımcı, bu ipliği kendi büyüdüğü şehir olan Ahmedabad’ da çok görülen bakır artıklarından yapıyor. Dokunan bu yeni zari ipler, bakırın ortamdan etkilenip renk değiştirmesi ve yumuşaklığından dolayı zaman içinde değişiyor.

Neha'nın ürünleri şimdiye kadar Londra'da The Helen Hamlyn Centre for Design and architect ve Decorex Future Heritage gibi önemli platformlarda sergilendi. Copper Project için tasarlanan parçaları geniş bir ölçekte değerlendiren Neha tasarımlarını heykelvari objelerden, mimari ölçeklere ve günlük hayat objelerine birçok alanda kullanmayı hedefliyor.

Etiketler: