top of page

Kirsi Enkovaara | Landscape of Gravity

Kirsi Enkovaara, geliştirdiği üç boyutlu boyama yöntemi ile, objeler üzerinde suyun hareketini gözlemliyor. Suyun gözle göremediğimiz hareketini izlemeyi sağlayan bu yöntem, aynı zamanda objeler üzerinde her seferinde farklı ve eşsiz izler bırakıyor.

Landscape of Gravity, suyun hareketini somutlaştırmayı amaçlayan bir baskı yöntemi. Bu teknik, objelerin yüzeyine üç boyutlu organik baskılar almayı sağlıyor. Bu teknik sayesinde, gözlemlemenin neredeyse imkansız olduğu suyun hareketini görünür kılıyor. Bunun yanında objeler ile suyun birbiriyle etkileşimini, doğal ile yapayın ilişkisini de somutlaştırıyor.

Klasik ebru tekniğini kağıt üzerine iki boyutlu kullanmak yerine üç boyuta taşıyan Kirsi, boyanın hareketinin yanı sıra, sıvının objelerin yüzeyiyle olan etkileşimi gözlemleyerek geleneksel ebru yöntemine deneysel bir bakış açısı getiriyor.

Koleksiyondaki objeleri su ile doldurduktan sonra, suyun üst yüzeyine yağ bazlı bir mürekkep dökülüyor. Mürekkepli su, objenin formu doğrultusunda akıtılıyor. Yer çekimi dolayısıyla akan su, objenin yüzeyinde damarlara benzer izler bırakıyor.

Etiketler:

Öne Çıkanlar