top of page

BALANCE | Joel Escalona


Joel Escalona’nın tasarladığı Milano’daki Miart sergisinde ilk defa sergilenecek BALANCE serisi, fizik kurallarına meydan okuyor. Aynı tipolojiyi farklı ölçekler, materyaller ve kompozisyonlarda kullanan Meksikalı tasarımcı zanaat, fikir ve insan arasındaki dengenin ona ilham verdiğini söylüyor.

BALANCE serisinin her bir ürünü, Meksika uygulanan değişik bir tekniklerden biriyle ve lokal malzemelerle üretilmiş. Kariyeri boyunca Meksika’daki birçok endüstri ile çalışma fırsatı bulan tasarımcı bu projede değişik endüstrilerle çalışarak lokal endüstriye ve endüstrinin tasarımla olan ilişkisine dikkat çekmek istemiş.

'Hayatım boyunca dengemi kurmaya uğraştım ve geneldede başarısız oldum. Aşk ve hissizlik, aile ve arkadaşlar, ilgizilik ve takıntı, neye ihtiyacım olduğu ve ne istediğim... Dengelemeye takıntılı ben hiç beklemezken yine tutkumda: yaratıcılıkta dengeyi buldum.'

10 ayrı materyalden tasarlanan ürünler 2 farklı noktalardan dengelenmiş 3'er kaseden oluşuyor. BALANCE serisinde tasarımcı bir konseptle çeşitliliğin yaratılabileceğinin altını çiziyor. Seride gümüş, bakır, mermer, 3D baskı kaselerin yanı sıra volkanik bir cam türü olan Obsidian ve volkanik taş gibi zor bulunan malzemelerde kullanılmış.

Amman galerisinin BALANCE koleksiyonunu ilk defa Milano Sanat Haftasında sergileyecek. Miart’ta gerçekleşecek sergide Hélène Binet, Florian Bokenhagen, Nucleo, Rolf Sachs ve Ad Hoc gibi ünlü tasarımcı ve sanatçılar yer alıyor.

BALANCE koleksiyonunu 13-15 Nisan tarihleri arasında Miart Milano’da görebilirsiniz.

Etiketler: