top of page

-Trak “Bir İş Var” Atölyesi

Tasarım oluşumu -trak’ın kurucusu mimar Bihter Çelik ile -trak ekibinden mimar Dilara Kara'nın yürüttüğü 'Bir İş Var' atölyesi, Pınar Derin Gençer'in küratörlüğünde İstanbul Performance Art tarafından düzenlenen atölyeler dizisinin ikinci ayağı olarak Studio X'in iş birliğiyle geçekleşti.

İlhamını Orhan Veli’nin ‘Bir İş Var’ şiirinden alan çalıştay, şehrin fraktal yapısına odaklanan bu workshop güzel - çirkin gözetmeden çoğalan doğanın bir parçasıymış gibi mekan dokusu oluşturan şehrin öğelerini yeniden irdeliyor.

BİR İŞ VAR

Her gün bu kadar güzel mi bu deniz? Böyle mi görünür gökyüzü her zaman? Her zaman güzel mi bu kadar, Bu eşya, bu pencere?

Değil,

Vallahi değil;

Bir iş var bu işin içinde.

Orhan Veli

Atölye’nin başlangıcında malzeme, buluntu ve lokasyonlar üzerine beyin fırtınası gerçekleştiren tasarımcılar çıktı olarak beraber ürettikleri bir mekan dokusu oluşturdular. Mekan dokusu ile karşılaşanların ve hatta etkileşenlerin datası tuttular. Atölye sonucunda edinimi hedeflenen kuvvet; dokunun kendi performansından öte, karşısına çıktığı insanları performe etme kabiliyetiydi.

Hiç tanımadığın birinin uzattığı ipe ne kadar güvenebilirsin?

Lokasyon olarak Kabataş’ın dik merdivenli yokuşlarından birini seçen katılımcılar, mahalle sakinlerine yardımcı olacak minik müdahalelerde bulundular. Merdivenleri çıkmakta zorlanan yaşlı mahalle sakinlerinin 5 dakika dinlenecekleri sandalyelerden, merdivenin çatlaklarını saksılara dönüştürmeye hatta gazetenizi okuyup dinleneceğiniz hamaklara yepyeni dokular oluşturdular.​

'Şehir bize bir sürü merdiven çıkartmasına rağmen hiç dinlenecek yer ayırmaz. Bazen arkanızı dönüp çıktığınız yüksekliğin keyfine varmak lazım.'

Mahalle sakinlerinin sevinçle karşıladıkları bu müdahaleleri korumak için komşular seferber olmuş. Kabataş sokaklarında dik merdivenlere bakarak olun belki hala bu atölye’nin ürünlerinde dinlenip şehre eklenen bu dokunun keyfini sürebilirsiniz.

Etiketler: