top of page

Portre | Robin Pleun Maas


"Sürekli olarak insanların tasarımlarımla ilişkilerini inceleyip materyallerin karakterlerini keşfetmeye çalışıyorum. Sınırlarla oynamak hoşuma gidiyor. Amacım yenilikçi materyal kombinasyonlarıyla beklenmedik form ve fonksiyonlar yaratmak." diyen İsveçli materyal ve ürün tasarımcı Robin Pleun Maas ile son projeleri hakkında konuştuk.

Bize kendini ve stüdyonu tanıtır mısın? Kariyerine nasıl başladın, seni tasarımcı olmaya sürükleyen şey nedir?

Ben Robin Pleun Maas, çoğunlukla tekstile odaklanan bir materyal ve ürün tasarımcısıyım. Çalışmalarım çoğunlukla bir malzemenin yüzeyine ve yapılarına, bunların bir insan vücuduyla nasıl etkileşime girebileceğine odaklanıyor. İşlerimde renk ve doku benim için çok önemli. Design Academy Eindhoven’ dan mezun olduktan sonra kendi stüdyomu kurdum, bir yılın sonunda da tekstil tasarımı üzerine yüksek lisans eğitimime başladım.

Şu anda nerede çalışıyorsun, tasarım atmosferi nasıl ve işlerini nasıl etkiliyor?

Şu an İsveç'te iki yıllık tekstil tasarımı yüksek lisans programına devam ediyorum. Aslında daha çok kendi pratiğim ve mezun olduktan sonra stüdyomda neler yapacağımla ilgileniyorum.

Şu ana kadar üzerinde çalıştığın projelerin arasında kişisel favorin hangisi?

Son projem örme teknikleri ve makineleriyle ilgili. Üç boyutlu bir yüzeyi olan ve kontrast renklerden oluşan bir battaniye tasarladım. Bu yüzey ve renk ilişkisi, insan vücuduyla görsel bir etkileşim içinde. Bunun yanında üç boyutlu yüzeyleri ve akustik özelliğiyle Acoustic Landscapes favori projelerimden biri. Ayrıca canlı renkli ipleriyle farklı açılardan baktığınızda saklı gibi görünen bu halıyı da çok seviyorum.

Tasarım sürecin nasıl ilerliyor? Seni tetikleyen ve ilham veren şeyler nelerdir?

Başlangıç noktam çoğunlukla materyal oluyor, en geniş anlamıyla materyal, bu bir renk de olabilir. Bu süreçte yeni fonksiyonlar ve formlar keşfederken bunların insan vücuduyla etkileşim üzerine çalışıyorum. Bu görsel etkileşim ve dokunma isteği beni heyecanlandırıyor.

Tasarımcı olarak en güçlü bulduğun yanın nedir? Hangi yönlerini geliştirmek istersin?

Ben oldukça sezgisel hareket ediyorum, hızlı bir şekilde yeni fikirler ve konseptler üretebiliyorum. Eğlenceli bir çalışma tarzım var ve bu görsel olarak da işlerime yansıyor. Farklı disiplinlerle daha çok ilişki kuran şeyler yapmak ve daha çok işbirliği kurmak isterdim, böylece iyi olduğum konulara daha çok odaklanabilirim. İşbirliği kurmak tasarımcı olmanın önemli bir noktası.

Öne Çıkanlar

bottom of page