top of page

The New Age of Trichology | Sanne Visser

'The New Age of Trichology', saçtan üretilen halatları fonksiyonel direnç ve dayanıklılık gerektiren objelerde kullanan bir koleksiyon. Bu seri ziyaretçileri ürünle etkileşime girmeye ve mucizevi nitelikleriyle bir atık malzemeye değer vermeye teşvik ediyor.

Giderek daha fazla tasarımcı gelecek için endişeleniyor ve atılan malzemeleri hayata döndürmek için yenilikçi yollar keşfediyor. Londra'da yaşayan Hollandalı tasarımcı Sanne Visser ise kendisine şu soruyu sormuş; insan saç atıklarını yeni malzemeler yaratmak için nasıl kullanabiliriz?

Central Saint Martins mezunu tasarımcı, bir trikolog gibi saç üzerine çalıştı ve ortalama bir insan saçının 100 gram ağırlığa kadar dayanabildiğini keşfetti. İnsan saçını halatlara dönüştüren tasarımcı bu halatlardan ürünler tasarlamaya başladı.

İnsan saçı, dünya nüfusunun hızla artmasına paralel çoğalan bir doğal kaynak. Kendi başına Birleşik Krallık, 6.5 milyon kilogram saç atığı üretiyor. Bunların çoğu çöplüklere gönderiliyor veya çevrede çürüyerek yok oluyor. Bu durum zehirli gaz salınımını arttırarak hem insan hem de çevre sağlığı açısından birçok probleme yol açıyor. Atık olarak geri dönüştürülmemesine rağmen insan saçının oldukça değerli özellikleri var; gerilmeye oldukça dirençli, ısı yalıtımı niteliği olan, esnek, yağ emebilen ve de oldukça hafif bir materyal.

Tasarımcı bu projeyi insan saçının potansiyelini keşfetmek, atık üretimini azaltmak, çevreye karşı duyarlılığı arttırmak ve yenilenemez enerji kaynaklarına olan bağlılığı azaltmak amacıyla geliştirmiş. Proje kapsamında çanta sapları, halatlar ve hatta salıncak gibi birçok taşıyıcı ürün tasarlayan Sanne; bu projeyle atık insan saçını dayanıklı, güçlü ve sürdürülebilir bir malzeme olarak konumlandırmayı başarmış.

Öne Çıkanlar

bottom of page