top of page

Wheelwright Ödülü Sahibini Buldu!


Araştırma amaçlı seyahat bursu Wheelwright Ödülü’nün 2018 kazananı Aude-Line Duliére oldu.

Harvard GSD (Harvard University Graduate School of Design) tarafından her sene uluslar arası açık çağrı ile duyurulan, kariyerinin başındaki genç mimarlara yönelik 100.000 ABD doları değerindeki bursun 2018 kazananı, Crafted Images: Materials Flow, Techniques, and Reuses in Set Construction Design başlıklı önerisiyle Belçika’dan Aude-Line Duliére oldu.

Duliére, Londra’da David Chipperfield Architects’te mimar olarak, Brüksel Rotor Deconstruction firmasında proje yürütücüsü olarak çalıştı. Aynı zamanda Avrupa’nın çeşitli yerlerinde, film setlerinde asistan olarak görev aldı. Mimarın araştırma önerisi Crafted Images; hızlı ve tekrar tekrar kurulan işleyişi yönüyle, malzemelerin yeniden kullanımı üzerine çalışmak için film setlerinin verimli bir test alanı oluşturduğu argümanı üzerine kurulu. Film endüstrisinin inşa yöntemlerini, mekan oluşturma ve set tasarımı ile birlikte malzemenin yeniden kullanımı konusunu mimarlık ve inşa bağlamında değerlendirecek ve bu kullanımın potansiyellerini araştıracak. Bu yönüyle araştırma, jüri üyesi ve Harvard GSD Dekanı Mohsen Mostafavi’nin de değerlendirdiği gibi, “film, mimarlık ve inşaatın kesişiminde malzemenin yeniden kullanımını keşfederek sürdürülebilirlik konusuna heyecan verici bir yaklaşım ortaya koyabilir.” Mimar Duliére; Rusya, Hindistan, Nijerya ve Birleşik Krallık gibi ülkere yapacağı seyahatlerle araştırmasını yürütecek.

Jose Ahedo, Edward Eigen, Frida Escobedo, Michael Hays, Mark Lee, Mohsen Mostafavi, Michelle Wilkons’dan oluşan jüri üyeleri, yaklaşık kırk ülkeden yapılan yüz yirmi beşten fazla başvuru arasından dört finalist belirledi. Diğer finalistler ve araştırma önerileri; José Esparza Chong Cuy, Pedagogy of the Self-Governed: Autogobierno and Other Forms of Alternative Learning; Gustavo Utrabo, From Extraction to Growth: A Concreteless Project; Catty Dan Zhang, 60 mph : Architectural Mediums and Speed Tectonics oldu.

Etiketler:

Öne Çıkanlar

bottom of page