top of page

When Logic Meets Bliss | Dewi Krujik

Hollanda asıllı tasarımcı Dewi Kruijk, “herşeyi açığa çıkarmak yerine birşeyleri gizemli tutmak” yanlısı bir tasarım anlayışına sahip. Tasarımlarının ortak noktası merak uyandırmak, tasarım sürecinde ise kendini sıklıkla duygusal ve rasyonelliğin sınırında buluyor.

Design Academy Eindhoven, Man & Mobility stüdyosu kapsamında tasarladığı 'When Logic Meets Bliss' koleksiyonunda Dewi, fikrin en basit halini somutlaştırmayı hedefliyor. Metal tüpün sağlamlığı ile kağıdın narinliği arasındaki zıtlık,tasarladığı ürünü hem dayanıklı hem de adapte edilebilir bir ürün haline getiriyor.

When Logic Meets Bliss, kişinin kendine ait ortamını oluştururken, seçim özgürlüğünü ve karakterini vurgulayan bir dizi aydınlatma. Tek bir Led ışığın etrafına sarılı toz ile boyanmış bir metal tabaka ile kağıt yüzeylerin birleşiminden oluşuyor. Oldukça sade bir yapısı olan bu aydınlatma, kağıdın özellikleriyle oynayarak bir çeşitlilik yaratıyor. Sonuç ise anlaşılabilir, ve bir o kadar da şiirsel bir karakter yaratıyor.

“Aynı köklerden geliyor olmamız, aynı dokuyu paylaşıyor olmamız aynı şekilde çiçek açacağımız anlamına gelmez. Bazı insanlar daha içe dönük olurlar ve dünyalarını kendilerine saklamak isterler. Bazıları ise iç dünyalarını dışarı yansıtmak ve göstermek isterler. Bu ikisi arasında doğru ya da yanlış diyebileceğimiz bir şey yok. Aramızdaki etkileşimi o kadar çekici yapan bir insandaki öznelliğin gizemi ve çeşitliliği.”

Basit iki öğeden oluşan bu aydınlatma, farklı renk ve kombinasyonlarıyla farklı kullanıcı karakterlerine hitap etmeyi hedefliyor. Form&Seek koleksiyonun bir parçası olarak lanse edilen ürün tasarımcının temiz ve yalın yakşalım biçimini yansıtıyor.

Öne Çıkanlar