top of page

The Alcova | Ronan ve Erwan Bouroullec

Ronan ve Erwan Bouroullec, İtalya'daki cam ustalarıyla beraber çalışarak İtalyan artist Giorgio Morandi'nin işlerinden ilham alan bir koleksiyon tasarladılar. Wonderglass markası için tasarlanan el yapımı The Alcova koleksiyonu Milano Tasarım Haftası'nda ilk defa izleyicilere tanıtılacak.

The Alcova koleksiyonu değişik boylarda cam obje ve vazolardan oluşuyor. İtalyan ustaların ahşap ve metal kalıplara sıcak camı dökerek şekillendirdikleri objeler el yapımı dokular taşıyor. Endüstriyel yöntemlerin tersine daha ilkel bir cam şekillendirme yöntemi kullanmayı tercih eden tasarımcılar, her bir ürünün birbirinden az da olsa farklı ve böylece eşsiz olmasını sağlıyorlar.

Genellikle ürünlerinin tamamen birbirinin aynı ve kusursuz olmasını isteyen İtalyan cam ustaları, tasarımcıların açık kalıplarla çalışmak istediğini duyunca şok olmuşlar. Tasarımcıların amacı ise kusursuzun tam tersini görmek; materyali kendi hareketini gözlemleyerek şekillendirmeyi ve her parçanın az da olsa farklı olmasını amaçlıyorlar.

Giorgio Morandi'de görüldüğü gibi objeleri değişik kombinasyonlarda gruplamayı seçen tasarımcılar, obje ve vazoların geometrilerini bu duruma göre tasarlamışlar.

Wonderglass'ın Bouroullec kardeşlerle gerçekleştirdiği The Alcova koleksiyonu Milano Tasarım Haftası'nda; Istituto dei Ciechi, Via Vivaio 7 'de gezilebilir.

Öne Çıkanlar

bottom of page