top of page

atlas Koleksiyonu Milano'da!


Mezopotamya kültürü ve estetiğini bugüne tercüme eden bir tasarım koleksiyonu olan atlas, Platform Dergisi iş birliği ile Milano Tasarım Haftası’nda Casa Platform’da 19-21 Nisan 2018 tarihleri arasında sergilendi.

Bir In-Between girişimi olan atlas projesi Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik önderliğinde yönetiliyor ve kadınların sosyal yaşamda yer almalarını sağlayarak toplumsal dönüşümü ve kalkınmayı destekleyen Harran Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi (ADEM) ile hayata geçiyor.

Dilek Öztürk ve Bilgen Coşkun küratörlüğünde geliştirilen atlas projesi farklı alanlardan ve stillerden altı Türk tasarımcıyı bir araya getiriyor. Bu projeyle atlas ekibi, global tasarım tartışmasını sosyal farkındalık ve sürdürülebilir tasarım ekonomisine entegre etmeyi amaçlıyor. atlas, Harran’da yaşayan kadınlar ile Suriyeli mülteci kadınların, Harran Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi’nde yer alan ahşap, keçe, seramik ve dokuma atölyelerinde, üretimin merkezinde aktif yer alarak ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını destekleyen bir modele oturuyor.

Harran ve Mezopotamya kültürü etrafındaki, geçmişi sekiz bin yıla dayanan çok katmanlı medeniyetler projenin ana referansları olarak ele alınıyor. Bu medeniyetler tarih boyunca; günlük yaşam ritüellerinin yarattığı sosyal etkileşimler ile mimarlık, astronomi, matematik, geometri ve inanç sistemlerine olan katkıları ile biliniyorlar.