Mini Living | Built by all

Mini Living, İngiliz mimarlık stüdyosu Studio Mama ile iş birliği kurarak, atıl mekanları yaratıcı kullanım alanlarına dönüştürecek bir enstalasyon tasarladı. Bu enstalasyon, ortak çalışmanın ve katılımın önemi vurgulamayı amaçlıyor. Birkaç metrekarelik bir alanda, her bir bireyin ihtiyaçlarını, isteklerini karşılayabilecek; aynı zamanda kullanıcılar ve mimarlar arasındaki ilişkiyi de güçlendirecek bir kurgu oluşturuldu.

Tortona’da yer alan Built by all, kullanıcıların alanları şekillendirirken üstlendikleri rolü vurgulamak istiyor. Öncesinde boş olan bir binada, kullanıcıların hem yalnız kalabilecekleri hem de istediklerinde çevreleriyle iletişim kurabilecekleri dört ayrı yaşam alanı oluşturuldu. 15-20 metrekare arasında değişen boyutlarda, her bir ünitede birbirinden ayrı renkler ve materyaller kullanılarak hem farklı karakterler oluşturulmuş, hem de projenin esnekliği ve çok yönlülüğüne dikkat çekilmiş. Üniteler, mutfak, bahçe ve spor salonunu içeren ortak bir alanda birleşiyor. Bu çoklu yapı hem bireyselliği öne çıkaran hem de kendi kendine yetebilen bir küçük mahalleyi anımsatıyor.

Günümüzün standart ev koşullarının, bireyselliğin gerektirdiklerine cevap veremediğini söyleyen Kreatif Direktör Oke Hauser, kullanıcıların pasif bir role bürünmesi yerine kendi yaşam alanlarını kendileri şekillendirmesi gerektiğini savunuyor.

Studiomama ile beraber tasarladıkları enstalasyon dışında, ziyaretçiler için “factory of ideas” isimli komşu başka bir oda daha tasarladılar. Ziyaretçiler, bu odada küçük modeller ile kendi ideal yaşam alanlarını tasarlama imkanı buluyorlar. Ziyaretçilere aktif rol verme fikri, enstalasyonun ana teması ile de bir bütünlük kuruyor.

Öne Çıkanlar