top of page

BEEM | Samuel Wilkinson


İngiliz tasarımcı Samuel Wilkinson, yeni aydınlatma markası Beem adı altında iki yeni LED aydınlatma ürünü çıkardı.

Plumen 001 lightbulb ile tanınan Wilkinson, yeni markası Beem’i, LED aydınlatma konusunda çalışan Chris Stimson ve Bujar Shkodra ile birlikte kurdu. Markanın Smile ve Curli isimli ilk ürünleri, daha önce üretilmesi mümkün olmayan formların oluşturulmasına olanak tanıyan LED ampul teknolojisindeki son gelişmelerden yararlanıyor. Kullanılan teknoloji; süreçte enerji kullanımını en aza indirerek, otuz yıla kadar parlak ve sıcak ışık yayabilen ürünler elde etmeyi sağlıyor.

Wilkinson, aydınlatma ürünlerinin çoğunlukla retro bir tarza sahip ve duydan aşağı sarkıt formunda olması sebebiyle; bu eğilime ters düşecek formların peşinde ve bu deneyselliğin daha ilgi çekici olduğunu düşünüyor. Smile isimli asma aydınlatma; seramik bir tabana bağlı düz bir çizgi, gülümsemeyi andıran hafif kıvrımlı bir form ve "U" şeklinde olmak üzere üç farklı seçenekte üretilmiş. Curli ise, kaligrafik karakterlerden ilham alarak cam barı devamlı ve kıvrımlı bir hale getirerek oluşturulmuş. Gizli mekanizmaları, grup halinde kullanıldıkları halde farklı yüksekliklerde asılabilmelerini sağlıyor.

“Aydınlatma elemanı havada bir heykel haline gelir, neden onun üzerindeki duya odaklanalım? Neden Curli’de olduğu gibi onu ampulün içine saklamayalım ya da Smile serisinde olduğu gibi aydınlatmanın anahtar bir parçası haline getirmeyelim?"