top of page

Loewe Craft Prize 2018: Jennifer Lee

Loewe Foundation 2016 yılında; her sene yeni ve iyi zanaati kutlamak, nitelikli ürünler yaratan zanaatkarları desteklemek ve günümüz kültüründe bu alana konulan katkının altını çizmek amacıyla Loewe Craft Prize isimli ödülü vermeye başladı.

Bu sene 86 ülke ve 1865 başvuru arasından seçilen 30 finalistin kazananı; Pale, Shadowed Speckeld Traces, Fading Ellipse, Bronze Specks, Tilted Shelf (2017) işiyle seramik sanatçısı Jennifer Lee oldu. Lee vazosunu, doğal oksitler ve kilin karışımından; geleneksel yöntemlerle şekillendirdi. Vazonun bazı pigmentlerinin, vazonun yaratılışından onlarca yıl önce renk almış olmasıyla zanaatkar temelde, geçmiş bir anı pigmentlerle günümüze taşıyor.

Pale, Shadowed Speckled Traces, Fading Ellipse, Bronze Specks, Tilted Shelf (2017) Jennifer Lee

Loewe’nin kreatif direktörü Jonathan Anderson, Design Museum direktörü Deyan Sudjic, National Museum of Korea’nın eski direktörü Hong-Nam Kim, tasarımcı Patricia Urquiola ve ödülün 2017 kazananı Ernst Gamperl bu yılın jüri üyeleri oldular. Ekip, Lee ile birlikte aynı zamanda iki mansiyon ödülü verdi. Bunlardan biri Croissance XL (XL Growth) (2017) işiyle Fransız tekstil sanatçısı Simone Pheulpin; diğeri, Tea Bowl (2017) işiyle Japon çömlekçi Takuro Kuwata oldu.

Croissance XL (XL Growth) (2017) Simone Pheulpin

Tea Bowl (2017) Takuro Kuwata

Finalistlerin seramik, mücevher, tekstil, ahşap işleri, cam, metal işleri, mobilya ve kağıt işlerine uzanan çeşitlilikte ürünleri, Londra'da, Design Museum’da sergileniyor. Bu sergi, 4 Mayıs-17 Haziran tarihlerinde görülebilir. Finalistlerin işleri ayrıca, Loewe Craft Prize internet sitesi üzerinden incelenebilir.

Etiketler:

Öne Çıkanlar

bottom of page