top of page

Feel the View | Ford


Ford markası yazmaktan keyif aldığımız duyarlı bir proje ile karşımıza çıktı. 2016 yılında artık otomotiv değil de ‘mobility’ yani ‘hareketlilik’ şirketi olduklarını açıklayan Ford’un tasarım ekibi ‘Feel the View’/ ‘manzarayı hisset’ adında bir projeye imza attı.

Aracı kullanabilecek potansiyel bütün yolcuların aynı deneyimi yaşamasına odaklanan Ford Italya tasarım ekibi araçlara ekledikleri teknojik cihazlarla yolcular için yeni deneyimler tasarladı. Proje için dokunsal dil geliştiren tasarımcılar bu sayede görme engelli yolcularında araba ile dolaşırken camdan görünen manzarayı deneyimlemesini sağlıyor.

Feel the View akıllı camları dışarıdaki manzaranın resmini çekerek onu titreşimsel bir dile dönüştürüyor. Görme engelli yolcu cama dokunduğunda dışarıdaki ufuk çizgisini, dağları ve tepeleri elleriyle hissedebiliyorlar.

‘Yolucuların manzaraya dokunmalarını sağlayarak, karşılarındaki manzarayı kafalarında canlandırmalarını sağlıyoruz.’

Fikri Italya’daki lokal start-up’larla geliştiren Ford, görsel engelliler için özel teknolojik ürünler tasarlayan GTB Roma firmasıyla prototipi geliştirdi. İçinde kamera bulunan Feel The View cihazı dışarıdaki manzaranın resmini çekerek siyah beyaz resim haline dönüştürülüp camın içinde bulunan mikro LED’ler sayesinde aracın camına haritalanıyor. Bu LED’ler gözle görülemese de dokunulduğunda dışarıdaki manzarayı titreyerek okumaya başlıyor. Resimin beyaz ve siyah bölgelerini ayır etmeyi sağlayan bu sistem, yolcuların manzaradaki dağ ve tepeleri elleriyle hissetmelerini sağlıyor.

Öne Çıkanlar