top of page

Burak Koçak | Parotia

Burak Koçak; ürün tasarımı, sanat yönetmenliği ve grafik tasarım alanlarında çalışan çok yönlü bir tasarımcı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde lisans eğitiminin ardından Politecnico di Milano’da yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2014 yılında, kendi tasarım stüdyosunu kurdu. Mobilyadan ev aksesuarlarına geniş bir portfolyosu olan Burak, markalarla iş birlikleri yaparak seri üretilen ürünler tasarlıyor.

Parotia bir televizyon ünitesi. Burak tasarımında değişen teknolojileri ve bunun ev yaşamımıza yansımasını yeniden tasarladı. Teknoloji günden güne değişiyor, televizyonların özellikleri bir önceki günden bile farklı. Artık bir film seyretmek için CD’lere ihtiyaç duymuyoruz ya da internete bağlanmak için siyah bir kutuya ihtiyacımız yok. Bu değişimlerden yola çıkarak tasarlanan Parotia, televizyon için sadece bir arka plan oluşturma ve kullanıcının odak noktası olma amacıyla üretildi. Yumuşak dokusu, televizyon ile kullanıcı arasında duygusal bir bağ oluşturmayı amaçlıyor. Soğuk bir obje yerine daha çekici bir rol edinmeyi hedefliyor.

Tasarımları özellikle ürünlerin grafik etkileri ve fonksiyonel yönleri arasındaki ilişkiye odaklanan Burak modern yaşam alanlarına düşünülmüş objeler üretiyor. Seri üretilmesi gereken tasarımlar için şirketlerle iş birlikleri kuruyor, enstalasyonlar için ürettiği ürünlerde ise yerel üretimler yapmayı tercih ediyor ve el işçiliğine önem veriyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page