top of page

Lotte Douwes atık porselen kırıklarını dönüştürüyor!


Rotterdam merkezli Design Academy Eindhoven mezunu tasarımcı Lotte Douwes, atık porselenleri ışık geçiren porselen ürünlere dönüştürüyor.

Tasarımcı Lotte Douwes’ın Shadow of Light ismini verdiği porselen sofra takımı, geri dönüşüm yoluyla sürdürülebilir porselen yaratmak için bir araştırma projesi olarak başladı.

“Projemin amacı sürdürülebilir üretim yöntemlerine yönelik bir etki yaratmak ve bunun üzerine çalışmaktı.” diyor Lotte Douwes.

Porselenin bilinen en karakteristik özelliği yarı saydam olmasıdır. Porselene bu özelliği kazandıran beyaz kil tozu: kaolin, Çin’in Jingdezhen şehrinin yakınlarındaki dağlardan çıkarılıyor. Douwes’e göre, dünyada bu kaynağın talebinin artmasıyla toz daha az saf hale gelmiş ve yarı saydamlığı elde etmek zorlaşmıştır.

Şeffaflığın, porselenin korumak istediği en karakteristik özelliklerinden biri olduğunu söyleyen tasarımcı bu probleme çözüm bulabilmek için yola çıkmış.

Douwes, bu sorunla mücadele edebilmek için Çin’in Jingdezhen şehrini ziyarete gitmiş. Üretilen tüm porselenlerin yarısının kusurlardan dolayı atık olduğunu görmüş ve bu atık malzemenin yeniden kullanılmasının bir yolunu bulmaya karar vermiş. Orada yaptığı araştırmasının ilk adımı olarak geri dönüştürülmüş atık malzemeden şeffaf porselen üretimi üzerine çalışmaya başlamış.

“Saf beyaz kaolin için bir alternatif oluşturmak ve bunu yeni tasarımlar için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanmak istiyorum. Tasarımlarım, hammaddeden bitmiş ürüne kadar olan süreç hakkında bilgi sağlayacaktır.”

Çin’de yaptığı bir dizi araştırma sonrası stüdyosuna geri dönen Douwes, tamamı atık porselen kırıklarını kullanarak, saf kaolin yerine alternatif olan yeni bir toz malzeme üretmeyi başarmış.

Tasarladığı Shadow of Light adını verdiği porselen sofra takımı koleksiyonunu, transparan özelliğini koruyarak bulduğu yeni alternatif yöntemle üretmiştir.

Öne Çıkanlar

bottom of page