top of page

Elinor Portnoy | Puddle

Elinor Portnoy, malzeme ve el işi üretim metotlarına odaklanan bir ürün tasarımcısı. İsrail asıllı tasarımcı Holon Institute of Technology Product Design bölümü sonrası, Royal College of Art’ta yüksek lisans eğitimini tamamladı. New York Tasarım Haftası'nda yeni koleksiyonu PUDDLE’ı sergileyen tasarımcı Opening Ceremony’nin özel koleksiyonunda yer alıyor.

Puddle, dökme cam tekniği ile üretilen dekoratif bir vazo serisi. Seri, sıvı halindeki camın dökülerek katı ve organik bir hal almasını görünür kılıyor. Malzemelerin özelliklerini keşfedip, projelerini bu keşiflerle şekillendirmeyi seven Elinor, Puddle serisinin de tasarım sürecinde oluştuğunu ve biraz rastlantısal sonuçlandığını söylüyor. Renkli camlar, malzemenin doğası gereği sıcakken üst üste geliyor ve karışıyor; bu durum camın dökülme sürecini ve camın görsel özelliğini ön plana çıkarıyor.

Cam küreler, malzemenin şekil aldığı anın bir yansımasını da temsil ediyor. Bu temsil camın, akıcı ve şiddetli halinden doğal ve kırılgan bir hale dönüşümünü yansıtıyor.

Puddle serisi, renkli sıcak camın düz bir yüzeye dökülmesi ve sıcakken bir çubuk yardımıyla şekillendirilmesiyle üretiliyor. Bu süreç geleneksel cam üfleme metoduna bir alternatif oluşturuyor ve cam işçiliğine yeni bir yorum getiriyor.

Elinor Portnoy'un “Puddle” serisi, New York Tasarım Haftası kapsamında Opening Ceremony mağazasında, 20-23 Eylül tarihlerinde görülebilir.

Öne Çıkanlar

bottom of page