Splatware | Granby Workshop


Ünlü tasarım kolektifi Assemble'ın üyelerinden Granby Workshop, Liverpool'de yer alan bir seramik atölyesi. Zanaat tekniklerini araştırmalarla sentezleyen stüdyo yeni mimari materyaller üretiyor.

Son dönemin popüler stüdyolarından Assemble ile katıldıkları Kickstarter kampanyaları başarıyla sonuçlanan Granby Workshop, Splatware projesini hayata geçirdi. Splatware, renkli killerin altmış ton hidrolik press’te sıkıştırılarak oluşturulduğu bir seramik kap ve tabak serisi. Sürecin belirli bir kısmını kontrol eden tasarımcıların aldığı sonuç ürünler böylece her seferinde birbirinden farklı.

Yaratıcılıklarıyla teknik bilgilerini sentezleyen tasarımcılar, eşsiz karo ve seramik serileri oluşturuyor. Staffordshire kilinden yapılan bu dayanıklı seramikler yüksek ısılarda işlenip sırlandığından çok dayanıklı. Desenleri sır veya sır altı boyalar yerine kilden aldığından parçalar eşsiz renk ve derinlikte üretilebiliyor.

Splatware serisini, seramiklerin yanı sıra duvar karoları olarak da üreten Granby Workshop böylelikle Venedik Bienali ve Londra’daki Bethnal Green istasyonu da dahil olmak üzere bir çok mekanın duvarlarında yer etmiş durumda.

Fotoğraflar: Granby Workshop

Öne Çıkanlar