top of page

Venedik Mimarlık Bienali 2018

Venedik Bienali kapsamında on altıncı kez düzenlenen Mimarlık Bienali, 26 Mayıs’ta başladı. Sergi, Giardini ve Arsenale ana mekan olmak üzere Venedik’in farklı noktalarında, 25 Kasım’a kadar görülebilir.

Giardini

Dublinli mimarlık ofisi Grafton Architects’in kurucu ortakları Yvonne Farrell ve Shelly McNamara, bu senenin küratörleri olarak temayı “Freespace” olarak ilan etmişlerdi. İKSV’nin Türkiye temsilcisini seçmek için yaptığı açık çağrıyı ise; Kerem Piker, Cansu Cürgen, Erdem Tüzün, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Yelta Köm’den oluşan küratöryel ekip, Vardiya isimli önerileriyle kazanmıştı.

Küratörler Yvonne Farrell ve Shelly McNamara

Vardiya, mekan

İsminin de belirttiği üzere, bienal süresince vardiyalar halinde, bu kez küratöryel ekibin açık çağrısıyla seçilen mimarlık öğrencileri; sergiye ortak olacaklar. Böylece Vardiya, tanıtım metninde de yer verildiği gibi, statik bir sergileme yerine “dağınık, kapsayıcı, değiştirilmeye/dönüştürülmeye açık bir üretme, buluşma ve karşılaşma mekanı” ortaya koymayı amaçlıyor. Bu kapsamda yirmi beş hafta boyunca on üç atölye yürütülecek. Konuşma, tartışma ve dijital konferanslar düzenlenecek. Ekip bu dinamik akışı, resmi internet sitelerinin yanı sıra yayına açtıkları Vardiya X Press isimli blog’larından güncel olarak paylaşıyor.

Açılış heyecanı bir yana, zaman içerisinde üretimlerle yoğunlaşacak Vardiya’yı ve bienali farklı zamanlarda görmek verimli olabilir. O zamana kadar bilgisayar başında takipteyiz.

vardiya.iksv.org

vardiyaxpress.com

labiennale.org