K.E.K. SEVER MİSİNİZ?

Türkiye’nin bir Kadın Eserleri Kütüphanesi olduğunu biliyor muydunuz? Kadın Eserleri Kütüphanesini yani K.E.K.'i desteklemek için 19 tasarımcı ve sanatçı bir araya gelerek K.E.K. sevenler destek sergisi kurdular. K.E.K. sevenler destek sergisi 4 Haziran saat 18.00'de Yasemin Özcan'ın Flanöz'ün Kalbi sunum ve performansı ile açılıyor!

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Destek Sergisi K.E.K. sevenler tarafından hazırlanmış, Nancy Atakan, Neslihan Başer, Hera Büyüktaşçıyan, CANAN, Aslı Çavuşoğlu, Elmas Deniz, İnci Furni, Sibel Horada, Gözde İlkin, Gülsün Karamustafa, Lara Ögel, Yasemin Özcan, Çete-i Nisvan ve İz Öztat, Huo Rf, Sevim Sancaktar, Sena, Hale Tenger, Güneş Terkol ve Bahar Yürükoğlu’nun eser bağışlarıyla oluşturulmuş bir sergi. Asıl amaç ise bağışlanan işlerin satışı ve uzun süreli desteklerle elde edilecek gelir ile kütüphanenin devamlılığını sağlamaktır. Sergi 4 Haziran Pazartesi günü 16:30’da Yasemin Özcan’ın ‘Flanöz’ün Kalbi’ performansıyla açılacak.

Türkiye’nin ilk ve tek kadın kütüphanesi olan Kadın Eserleri Kütüphanesi [K.E.K], “kadınların geçmişini iyi tanımak, bu bilgileri bugünün araştırmacılarına derli toplu bir şekilde sunmak ve bugünün yazılı belgelerini gelecek nesiller için saklamak” amacıyla 14 Nisan 1990’da Jale Baysal, Aslı Davaz, Şirin Tekeli, Füsun Ertuğ Yaraş ve Füsun Akatlı öncülüğünde kuruldu. Kütüphanenin hâlen kullanmakta olduğu bina 1990’ların başında Haliç kıyısındaki tarihî yapıların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden işlevlendirilmesi kapsamında Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’na tahsis edildi.

Kurulduğu dönemden itibaren 1869’dan günümüze kadın hareketi konusunda kapsamlı bir çalışma yürüten K.E.K, dijitalleştirilip katalogladığı arşivleri araştırmacıların kullanımına açtı. Bünyesinde bulundurduğu kitaplar ve süreli yayınlar, kupürler, akademik çalışmalar, kişisel ve kadın örgütlerine ait yazılı, görsel ve işitsel koleksiyonlar ile Türkiye’nin sosyal tarihi ve kadın hareketi arasındaki geçişli okumalar için kaynaklar sağladı.

K.E.K. Sevenler Kimdir?

K.E.K.sevenler 2018 yılında kütüphane yapısında süreli etkinlikler gerçekleştirmeyi amaçlayan yazar, araştırmacı, editör, küratör, tasarımcı ve akademisyenlerden oluşan bir grup. K.E.K.sevenler’in amacı kütüphaneyi görünür kılmak, genç kullanıcılar ile tanıştırmak ve kütüphanenin sahip olduğu bilgi ve birikimi paylaşmaklar. Sene boyunca düzenlenecek etkinlikler ile mekânda oluşabilecek yeni birlikteliklere vesile olmayı, mekânı destek grupları ile sahiplendirmeyi hedefliyorlar. K.E.K.sevenler, kütüphanenin kurulmasını sağlayan kolektif yapıya benzer olarak, büyümeye ve ortak çalışmaya elverişli bir yöntemle nesiller arası bağları güçlendirmeyi amaçlıyor.

K.E.K. sevenler sergisi 4 - 23 Haziran tarihleri arasında gezilebilir.

Balat Mahallesi, Kadir Has Caddesi No:8, 34420 Fener, Fatih/İstanbul

Öne Çıkanlar