top of page

Dünyanın ilk 3D baskı evleri Eindhoven’da inşa ediliyor!


Hollanda’da Eindhoven University of Technology tarafından beş adet 3D baskı beton ev inşa edilecek. “Milestone” adını verdikleri bu proje, dünyanın ilk üç boyutlu beton baskısına dayalı ticari konut projesi.

Eındhoven'da 3D baskı teknikleri kullanılarak üretilecek olan bu evlerin içinde insanlar yaşayabilecek, tüm komfor gereksinimlerini karşılanacak. Bir emlak şirketi tarafından satın alınacak bu yeni proje tam kapsamlı bir konut projesi olarak planlanıyor.

2019 yılında tamamlanması beklenen ilk ev, tek katlı, üç odalı bir bungalov olacak. Bunu, havaalanının yakınında, şehir merkezinin batısındaki yeni bir Eindhoven bölgesinde, Meerhoven’daki dört adet çok katlı konut takip edecek.

Evlerin tasarımı yeşil bir arazide düzensiz bloklara dayanmakta. Binaların düzensiz şekli, 3D baskının temel özelliklerinden biri olan her formu uygulayabilmek sayesinde gerçekleştirilebilir. Evlerin tasarımında, yüksek düzeyde kalite ve sürdürülebilirlik hedefleniyor. Örneğin, evlerde Hollanda'da oldukça nadir görülen doğal gaz bağlantısı bulunmayacak.

Proje süresince yeni inovasyonlar için baskı üzerine araştırmalar yapılacak. Beş ev ardı ardına inşa edilecek, böylece öğrenilen tüm bu yenilikler ekip tarafından bir sonraki evde uygulanabilecek. Üretilecek ilk ev üniversitedeki beton yazıcı tarafından basılacak ve daha sonra kademeli olarak şantiye alanına taşınacaktır. Beşinci üretilecek ev ise baskı çalışmaları dahil olmak üzere arazide gerçekleştirilecek.

“Betonun 3D baskısı, inşaat endüstrisinde potansiyel bir oyun değiştirici. Hemen hemen her şekil inşa etme yeteneğinin yanı sıra, mimarların çok ince beton yapıları tasarlamasına da olanak sağlıyor. Bir başka yeni olasılık ise, tek bir ürün içinde, her türlü betonu, kaliteyi ve renkleri basmaktır. Ayrıca, her bir ev için bireysel isteklerin minimum maliyetle birleştirilmesi de kolaylaşmakta. Diğer bir önemli avantaj sürdürülebilirlik. Çimento üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarını azaltan daha az betona ve dolayısıyla daha az çimentoya ihtiyaç vardır.”

Geçtiğimiz sene BAM Infra ve Eindhoven University of Technology işbirliğiyle Hollanda’nın Gemert köyünde bisikletçiler için dünyanın ilk 3D baskılı beton köprüsü yapılmıştı. Bu sene başlayan yeni 3D baskı konut projesi de yeni mimari teknik ve çözümleri, keşfedilecek potansiyeli ile gerçekten heyecan verici.

Öne Çıkanlar

bottom of page