top of page

Yeni Serpentine Pavyonu 15 Haziran`da açılıyor!


Her sene yenilenen ve merakla beklenen Serpentine Pavyonu 15 Haziran’da açılıyor. Her sene yeni bir mimarın tasarladığı bu özel pavyonu tasarlama görevi bu sene Meksikalı mimar Frida Escobedo’ya verildi. Londra’nın göbeğinde bulunan Hyde Park’ın iç bahçesi Kensington garden’daki Serpentine Galeri’nin önündeki bahçeye kurulan Serpentine Pavyonu ziyaretçiler tarafından çok ilgi görüyor.

Frida Escobedo’ın tasarladığı pavyon kafes görünümlü dalgalı tuğlalardan örülmüş duvarlar, yansıtıcı dalgalı tavan ve küçük bir havuzdan oluşuyor. Meksika’daki iç avlu ve bahçelerden esinlenerek tasarlanmış bu duvarlar ışığı ve rüzgarı filtreleyerek içeri geçiriyor. Tamamı İngiltere’de özel olarak üretilen bu dalga desenli tuğlalar üst üste katmanlandırıldıklarında karmaşık desenler oluşturarak dekoratif desenler ortaya koyuyor. Binayı tamamlayan yansıtıcı tavan ve süs havuzu mekan içinde ikincil yansımalar oluşturuyor.

“Basit ve yalın materyallerle çalışarak nasıl komplike desenler çıkartacağımızı iyi biliyoruz. Bu bizim sık sık kullandığımız bir teknik. Adeta bir dokuma parçası gibi örülmüş bu tuğlalar ışık vurduğunda neredeyse transparan hale geliyor.”

Dört ay boyunca ziyaretçilere açık olacak bu strüktür bu pavyona özel olarak tasarlanmış olsa da bir sonraki lokasyonuna adapte olacak şekilde çok amaçlı tasarlanmış. Bir sonraki lokasyonu henüz kesinleşmeyen tasarım gideceği yeni lokasyonunda sabit olması ve sürekli kullanıma açılması hedefleniyor.

Öne Çıkanlar