top of page

Air Lids | Nendo

Geçtiğimiz Milano Tasarım Haftası’nda “Forms of Movement” adını verdiği sergiyle adından çokça söz ettiren Japon tasarım stüdyosu Nendo, “Air Lids” adını verdiği el hareketlerini taklit eden bir dizi çok işlevli mutfak gereci tasarladı.

“Forms of Movement” sergisinde karşımıza çıkan “Air Lids” adını verdikleri bu tasarım serisi, klima üreticisi Daikin ile işbirliği yapılarak, mutfak kullanıma yönelik beş adet hava geçirmez kapaktan oluşmaktadır.

Her kapak, toplama, basma, sıkıştırma, çekme ve itmeyi içeren bir el hareketine karşılık gelir.

Bu kapak serisi, klimalarda kullanılan, fluoroelastomer adlı bir malzemeden üretilir. Bu malzeme, daha çok otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan yüksek performanslı, üstün ısı, yağ, ve asit direncine sahip bir kauçuktur.

“Fluoroelastomerin, normal silikon kauçuğa göre daha ipeksi bir dokunuşu var”

“Bu kapak tasarımları, insan ve nesne arasındaki “bir şeyi” sembolize etmeyi ve soyut hava hissini biraz daha somut, elle hissedilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Günlük yaşamımızda kullandığımız, bize tanıdık bir şeye ihtiyacımız vardı. Kullanmak için dokunduğumuz bir şey olmalıydı.”

1. Pick-up (Toplama) Kapağı – Kullanıcının baş ve işaret parmağını içine yerleştirdiği iki adet oyuk vardır. Bu sayede yemeklerini, baharatlarını almak için kullanıcı bu oyuklara parmaklarını yerleştirir.

2. Press (Basma) Kapağı – Bir sıvı kabı için tasarlanmıştır. Elle basıldığı zaman ağız gibi açılır ve içindeki sıvıyı dışarı verir.

3. Pinch (Sıkıştırma) Kapağı – Sadece sıkıştırdığımız zaman görülebilen küçük bir kaşığı gizleyen koni şeklindeki kapak.