top of page

Alice Walton | RCA Graduation

Alice Walton, renkli killerle çalışan ve malzemenin meditatif özelliğini ön plana çıkarmayı amaçlayan bir seramik sanatçısı. Royal College of Art’ın seramik ve cam bölümündeki master projesi ise Londra özelinde, mekan ve yolculuktan ilham alıyor.

Alice'in heykelsi ve soyut formlarında ortak olarak dikkat çeken şey tekrarlı hareketlerin izlerinin görülmesi. Fikir ise, Londra'daki stüdyosuna giderken her gün geçtiği yolda etrafına biraz daha dikkatli bakmasıyla ortaya çıkıyor. Önünden geçip gittiğimiz şeylere durup onlara bakmak için zaman ayırıyor: yollar, köprüler, direkler... Stüdyoya vardığında ise zihninde kalan görüntüleri hızlıca çiziyor ve serinin kritik noktası olan 'yavaşlatma' eylemine geçiyor.

Alice, farklı renkler elde etmek için farklı leke ve oksit ilavelerini ve değişen sıcaklıkları test ediyor. Böylece elinde çalışmak için geniş bir renk spektrumu oluşuyor. Kullandığı tekniklerden çoğunlukla sarma, levha yapımı ve pres kalıplama esas olarak formlarını oluşturuyor ve sonra dekorasyon sürecine başlıyor. Tekrarlayan hareketlerle yüzeyi şekillendirerek haftalar hatta aylar geçirebileceğini söyleyen Alice, bu serisinde malzemenin rahatlatıcı özelliğini vurguluyor.

http://www.alicewaltonceramics.co.uk/

Öne Çıkanlar