top of page

Rapolano Collection | Alcarol

İtalyan tasarım stüdyosu Alcarol, Vaselli firması ile birlikte, reçine kaplı erozyona uğramış travertenden yapılmış bir masa ve tabure serisi oluşturmak için bir araya geldi.

Milano tasarım haftası boyunca Nicola Gallizia'nın küratörlüğünü yaptığı bir mobilya galerisi olan BSPK'da sergilenen masa ve tabureler, yüzyıllardır Toskana'da Siena yakınlarında taşınan bir tür tortul kaya olan Rapolano traverteninden yapılmıştır.

Alcarol ve Vaselli, aşınmış traverten taşının bloklarını aldı ve şeffaf reçineye döktüler. Taşın oyuklarını güçlendiren ve koruyan reçine, daha sonra mükemmel açılı bloklar ve plakalar oluşturmak için cilalandı.

Parlak bir çelik taban üzerine sabitlenmiş traverten levhası, gittikçe açılarak şeffaf reçineye dönen bir masa yüzeyi oluşturuyor. Tasarımcılar, berrak reçinenin bu kayaların batırıldığı suya benzediği için seçildiğini söylüyor. Beyaz, ten rengi, krem rengi ve hatta paslı olabilen traverten, kristalli bir dokuya sahip karasal bir tortul kaya. Sıcak mineral kaynakların biriktirdiği kireç taşı şeklindeki kalsitten oluşuyor.

MÖ 800'lü yıllarda Etrüsklerin zamanından beri bir yapı malzemesi olarak kullanılan traverten parçaları İtalyan tasarım stüdyosu tarafından aynı konsepte dayanan uzun bir seri reçine mobilya serisinin en son parçalarını oluşturuyor. Stüdyonun kurucuları Andrea Forti ve Eleonora Dal Farra, Venedik kanalından çıkarılan kereste direkleri de dahil olmak üzere mobilya yapımında reçinede çeşitli doğal malzemeler kullanmışlar.

Öne Çıkanlar

bottom of page