top of page

Portre | Uniqka


Deri ve deri işçiliğine odaklanan Uniqka ile ilham kaynaklarını, iş birliklerini ve markalarını konuştuk!

Bize biraz kendinizden ve markanızdan bahseder misin? Kariyerinize nasıl başladınız?

Merve: Uniqka 2015 yılında, butik ve global bir tasarım markası yaratma gayesiyle kuruldu.

Markaya ilhamını veren deri malzeme Kerem’in babası heykeltıraş Koray Ariş'in kırk yılı aşkın süredir heykellerinde kullandığı malzeme. Kerem bu malzemenin içinde doğup büyüdü ve babasından aldığı bu mirası bir tasarım markasına taşımaya karar verdi. Ben, 2016 yılı sonunda Uniqka’ya dahil oldum. Markayı ikimiz yönetiyoruz. Şu anda, bizim dışımızda ürünleri koleksiyona eklenmiş ve eklenecek olan sekiz tasarımcımız var. Ayrıca Uniqka ürünlerinin hayata geçmesini sağlayan bizimle birlikte yaklaşık on adet zanaatkar var markanın arkasında.

Lunay Pearl

Tasarım sürecin nasıl ilerliyor? Sizi tetikleyen ve size ilham veren şeyler neler?

Kerem: Uniqka ilhamını deriden alıyor. Tasarım süreci malzemeden tasarıma gidiyor. Malzemenin çok yönlülüğünün yanında getirdiği kısıtlamalar da var. Biz bu sınırlar dahilinde hareket ediyoruz. Deri, insanın tasarımda kullandığı ilk malzemelerden biri. İlkel bir malzeme. Binlerce yıllık tarihi olmasına rağmen, bugün çok az kişi deri hakkında know-how’a sahip. Biz geleneksel teknikleri, teknoloji ve deneysellikle harmanlıyoruz.

Uniqka koleksiyonu dışında proje bazlı ürün tasarımı ve marka işbirlikleri de yapıyoruz. Tabii bunların hepsi deri ile ilgili tasarımlar. Burada genel tasarım süreçleri işliyor. Brief’e göre tasarımı oluşturuyoruz ve üretimini yapıyoruz.

Markanızın odak noktası deri işçiliği. Bu malzemeyi merkeze oturtmanızın özel bir sebebi var mı?

Merve: Uniqka, malzeme ve işçilik ilhamını Koray Ariş’ten alıyor. Koray Ariş’in heykellerinde özgün ve yapısal formların yanı sıra malzeme olarak derinin kullanımı ve zanaatkarlık başlıca özellikler arasında gözlemlenir. Uniqka Koray Ariş’ten devraldığı deri ve el işçiliği mirasını tasarım ile buluşturup zamansız nesneler üretmeyi gaye edinen bir tasarım markası.