top of page

Portre | Uniqka


Deri ve deri işçiliğine odaklanan Uniqka ile ilham kaynaklarını, iş birliklerini ve markalarını konuştuk!

Bize biraz kendinizden ve markanızdan bahseder misin? Kariyerinize nasıl başladınız?

Merve: Uniqka 2015 yılında, butik ve global bir tasarım markası yaratma gayesiyle kuruldu.

Markaya ilhamını veren deri malzeme Kerem’in babası heykeltıraş Koray Ariş'in kırk yılı aşkın süredir heykellerinde kullandığı malzeme. Kerem bu malzemenin içinde doğup büyüdü ve babasından aldığı bu mirası bir tasarım markasına taşımaya karar verdi. Ben, 2016 yılı sonunda Uniqka’ya dahil oldum. Markayı ikimiz yönetiyoruz. Şu anda, bizim dışımızda ürünleri koleksiyona eklenmiş ve eklenecek olan sekiz tasarımcımız var. Ayrıca Uniqka ürünlerinin hayata geçmesini sağlayan bizimle birlikte yaklaşık on adet zanaatkar var markanın arkasında.

Lunay Pearl

Tasarım sürecin nasıl ilerliyor? Sizi tetikleyen ve size ilham veren şeyler neler?

Kerem: Uniqka ilhamını deriden alıyor. Tasarım süreci malzemeden tasarıma gidiyor. Malzemenin çok yönlülüğünün yanında getirdiği kısıtlamalar da var. Biz bu sınırlar dahilinde hareket ediyoruz. Deri, insanın tasarımda kullandığı ilk malzemelerden biri. İlkel bir malzeme. Binlerce yıllık tarihi olmasına rağmen, bugün çok az kişi deri hakkında know-how’a sahip. Biz geleneksel teknikleri, teknoloji ve deneysellikle harmanlıyoruz.

Uniqka koleksiyonu dışında proje bazlı ürün tasarımı ve marka işbirlikleri de yapıyoruz. Tabii bunların hepsi deri ile ilgili tasarımlar. Burada genel tasarım süreçleri işliyor. Brief’e göre tasarımı oluşturuyoruz ve üretimini yapıyoruz.

Markanızın odak noktası deri işçiliği. Bu malzemeyi merkeze oturtmanızın özel bir sebebi var mı?

Merve: Uniqka, malzeme ve işçilik ilhamını Koray Ariş’ten alıyor. Koray Ariş’in heykellerinde özgün ve yapısal formların yanı sıra malzeme olarak derinin kullanımı ve zanaatkarlık başlıca özellikler arasında gözlemlenir. Uniqka Koray Ariş’ten devraldığı deri ve el işçiliği mirasını tasarım ile buluşturup zamansız nesneler üretmeyi gaye edinen bir tasarım markası.

Rotonda

Çeşitli tasarımcılarla beraber çalışıyorsunuz. Bu iş birlikleri nasıl ilerliyor?

Merve: Tasarımcılarımızdan bazıları uzun süre işlerini takip ederek çalışmaya başladığımız, bazıları da çok kısa sürede ilişki kurup 'Hadi!' dediğimiz tasarımcılar. Tasarımcı iş birliklerinde duygular ve ilişkiler çok önemli. Biz tasarımcılarımıza endüstriyel üretim kaygısıyla brief vermiyoruz. Sen şu ürünü tasarlayacaksın, özellikleri şöyle olmalı demiyoruz. Malzeme, teknikler ve görsel elementler hakkında bilgilendirme yapıyoruz ve çeşitli ürün alternatifleri sunuyoruz. Tasarımcı da bu girdileri kendi duyguları, deneyimleri ve ilhamı ile harmanlayıp tasarım önerileri sunuyor.

Kerem: Her tasarımcıdan öyle farklı okumalar ve yorumlamalar çıkıyor ki, bunları görmek işimizin en keyifli yanlarından biri. Birçok tasarımcımız için deri yeni bir malzeme. Döşeme alanında tecrübeleri olabiliyor, ancak derinin yapısallığını kullanarak ilk kez tasarım yapıyorlar genellikle. Tasarımcının donanımı ile malzemeden gelen çocuksu, yani sınırsız hayal gücü birleşince ortaya harika işler çıkıyor. Ürün, tasarımcının kalbinden geliyor ve bizim ellerimizden çıkarak hayat buluyor. Her biten ürününün ardından tasarımcı ile Uniqka arasında büyük bir bağ oluşuyor. Malzeme bu kadar özel olmasa ve el işçiliğiyle üretilmese bu kadar kuvvetli bir bağ doğar mı bilmiyoruz.

Ürünleriniz arasında kişisel favoriniz hangisi?

Merve: Benim favorim Zero Lamp One, üretimi en uzun süren ürünümüz ama malzeme ve form olarak benim en sevdiğim.

Kerem: Sanırım en yeni olması sebebiyle şu anda Rotonda. Kendi tasarladığım ürünler arasında da Manhattan, Alejandro ve Lunay ile ayrı bir duygusal bağım var.

Zero Lamp One

​ “Deri eşsizdir, üniform bir malzeme değildir, çünkü doğaldır. İnsanlar olarak biz de eşsiziz. Hayatımızdaki her an benzersizdir. El işçiliğinin büyüsü, o ürünün DNA’sına işlenir.

Tasarımcı olarak en güçlü bulduğunuz yanınız nedir ve hangi yanlarınızı geliştirmek istersiniz?

Kerem: En güçlü yanımız deri malzemeye olan hakimiyetimiz. Geliştirmemiz gereken en önemli nokta da diğer malzemeler hakkında da detaylı bilgi sahibi olmak. Bazen başka bir malzemeden yaratılan ufak bir detay üründeki en belirleyici detaylardan birine dönüşür. Çalıştığınız malzemeyi ne kadar iyi bilirseniz yaratma sürecinde ona o kadar iyi hükmedersiniz.

İçinde bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde tasarımcı olmanın en iyi yanı nedir?

Merve: Dünya karanlık bir dönemden geçiyor. Tasarımcı herkesten çok bilinçli ve sorumlu olmak durumunda. Çünkü insanların nasıl yaşayacağını belirliyorsunuz. Bir cüzdan tasarlarken de, uzaya yolculuk yapacak bir taşıt tasarlarken de aynı sorumluluk ve bilince sahip olmak gerek. Tasarım teknikten çok bir felsefe, bir anlatım. Bu anlatımı faydalı ve güzel bir şekilde yapabilmek bu işin en iyi yanı.

Zero Lamp One

Öne Çıkanlar

bottom of page