top of page

Marimekko & Cipriana Quann | Equal Rights

Canlı renk ve desenleriyle bilinen Marimekko bu sene 50. yılını kutluyor. 50 yıl önce çıkarttığı desen Tasaraita atıfta bulunan Marimekko, Urban Bush Babes sitesinin editörü Cipriana Quann ile Growth Stories adı altında ‘eşitlik’ ile ilgili bir kampanya düzenledi.

1968'de Marimekko'nun tasarımcısı Annika Rimala, unisex kullanım için yeni bir sembol yarattı. Tasaraita, "eşitlik için eşit çizgiler" sloganı ile yaş, ırk ve cinsiyet gözetmeksizin modelleri podyuma davet eden gerçekten zamansız bir desen. 1968 yılı, reformist, cesur fikir ve eylemlerin zamanıydı. Tasarımcı Annika Rimala, Marimekko'nun ilk pamuklu koleksiyonu Tasaraita'yı yarattığında, oldukça ses getiren bir başarı elde etti. Eşitlik sembolü olan Tasaraita, dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından sevilen bir klasik haline geldi.

Marimekko’nun ‘Tasaraita’ deseninin 50. Yılını kutlamak ve eşitlik temasını vurgulamak için verdikleri mesajla dikkat çekiyorlar. Günümüzde oldukça yaygın olan ve gittikçe artan özgüven eksikliğine değinen Cipriana Quann ırk, cinsiyet, iş, eğitim gibi farklılıkların insanları birbirinden ayırmadığını vurguluyor.

"Sen güzelsin. Sandığından daha güçlüsün ve en önemlisi yeterlisin. "

Öne Çıkanlar

bottom of page