top of page

Aurore Brard | See-Eat-Through

See-eat-through, kısmi görme bozukluğu olan insanların kullandıkları araçları ve eylemlerini daha iyi algılamasına yardımcı olan bir sofra takımı.

Çatal, bıçak ve kaşığı birbirinden ayırırken uçlarına dokunarak keskin bir bıçağa ya da kirli bir kaşığa dokunmaları gerekmiyor. Çatal bıçak takımının uçlarının ne işe yaradığı saplarına dokunarak ayırt edilebiliyor. Sap, ilgili özelliklerin mantıksal bir tercümesi: keskin, dişli, oyuk.

Cam bardaklar ise kontrast renkler kullanılarak taşma noktasına gelmeden fark edilmesini sağlıyor. Böylece kısmi görme engeli olan kişiler, yemek masasında yardıma ihtiyaç olmadan oturabiliyor. Bütün aile üyelerinin sofrada aynı anda yemek yiyebilmesini amaçlayan bu yemek takımı Eindhoven'daki Macula-Cafe'de %5 ile %30 arasında görme engeli olan insanlarla test edilmiş.

Tasarlanan çoğu ürünün genç ve sağlıklı insanlar için olduğunu düşünen Aurore, günlük hayat rutinlerinde zorluklar yaşayan insanlara dair tasarımların yapılmasının değerli olduğunu düşünüyor. Yaşadıkları zorlukları ortadan kaldırarak aynı masaya oturmamızı önemsiyor.

http://www.aurorebrard.com/

Öne Çıkanlar

bottom of page