top of page

Fun House | Snarkitecture

Snarkitecture, 2015 yılında Washington DC National Building Museum’a yaptığı The Beach yerleştirmesiyle beğeni toplamıştı. Müzenin her yıl düzenlenen Summer Block Party serisi için ekip yeniden iş başında.

Snarkitecture, Fun House (2018) Fotoğraf: Noah Kalina

2008’de Alex Mustonen ile Daniel Arsham tarafından kurulan ve 2014’te Benjamin Porto’nun da ortak olarak katıldığı Snarkitecture, New York’ta mimarlık ve sanat ekseninde işler üreten bir ekip. Obje ölçeğinden mekana uzanan işleri arasından, COS’un Los Angeles mağazası son zamanlarda öne çıkan projelerinden biri olarak sayılabilir. Bu yaz meslek hayatındaki onuncu yılını kutlarken aynı zamanda bu süreyi belgelemek ve yeni izleyicilere sunmak adına Phaidon’dan çıkacak bir de kitap hazırlığı içindeler. Fun House projesi ise kitap çalışmasıyla beraber ilerlerken benzer bir yaklaşımla müzede de vücut bulmuş durumda. Geleneksel beşgen ev formunda bir girişten sonra yer alan interaktif alanlarda, Fun House için yapılan yeni tasarımlarla birlikte ekibin geçmiş işlerini bulmak mümkün. Böylelikle yerleştirme, Snarkitecture’ın on yıllık üretiminin içinden geçebilme imkanı sunuyor. Ön ve arka bahçe şeklinde tasarlanmış mekanlarda birçok açık hava etkinliği tecrübe edilebiliyor. Merkezde ise, özlenmiş eski bir dost gibi, antimikrobik şeffaf toplarla dolu havuz The Beach (2015) var. Mekanlar 2015’de olduğu gibi yine tek renk.

Snarkitecture, Fun House (2018) Fotoğraf: Noah Kalina

Snarkitecture, The Beach (2015) Fotoğraf: Noah Kalina

The Beach’i 2016’da, James Corner Field Operations’ın masif bir şeffaflık yarattığı Icebergs ve 2017’de Studio Gang’in ölçeğiyle izleyiciyi bağlamından koparan Hive projeleri takip etmişti. Maria Cristina Didero’nun küratörü olduğu bu yılın sergisi ise National Building Museum’da 3 Eylül 2018’e kadar görülebilir. Eğer mümkün olmazsa; www.nbm.org

Öne Çıkanlar

bottom of page