top of page

Erez Nevi Pana | Vegan Design

Maria Cristina Didero’nun küratörlüğünü yaptığı “vegan design – or the art of reduction” isimli sergi, İsrailli tasarımcı Erez Nevi Pana’nın etik kurallar üzerine ürettiği işlerden oluşuyor. Kendisi de vegan olaran tasarımcı, hayvansal kökenli herhangi bir malzemeyi kullanmayı reddediyor.

Erez Nevi Pana’nın birbirinden farklı teknikler kullanarak ürettiği ürünleri 5vie+artdesign tarafından üretildi ve Spazio Sanremo’da sergilendi. Tasarımcı, mobilya parçalarını bir araya getirmek için çoğu İsrail kökenli bitkisel malzemeler kullanıyor.

En dikkat çekici tasarımlarından biri kuşkusuz “salt project”. Tuz oranı çok yüksek olan sularda canlıların yaşama olanağı olmuyor ve Erez Nevi, bu alanları dünyanın en vegan yeri olarak tanımlıyor. Geri dönüştürülmüş ahşapları kullanarak tasarladığı tabureleri vegan içerikli yapıştırıcılarla yapıştıyor. Tabureyi denizin zeminine sabitleyen tasarımcı, yüzeyinde tuzun birikmesini sağlıyor. Biriken tuz, taburenin üzerinde beklenmedik ve doğal bir tabaka oluşturuyor.

Başka bir koleksiyon ise Nevi Pana’nın Hindistan seyahati sırasında “geri dönüşüm” denilen kavramın anlamını sorgulamasıyla oluşmuş. Orada yaşayan insanların geçici çözümler için kullandığı sepetlerden ilham alarak, örülerek üretilen bir seri tasarladı. Bu serideki ürünler için yer fıstığı kabuğundan üretilen bir vernik kullanıldı.

"lot's wife", vegan kil kullanılarak oluşturulmuş bir seri, yine aynı sergide ipek kullanılarak üretilmiş tekstil ürünleri de yer alıyor. Tasarımcı, ancak ipek böceği kozasını dışarıdan bir müdahale olmadan terk ettikten sonra kalan ipeği alıyor ve kullanıyor.

Öne Çıkanlar