top of page

Lauren Lee | Warm Wall

Lauren Lee kadınların menstrüel ağrılarını hafiftletmek için Warm Wall’u tasarladı!

Geçtiğimiz sene, New York City’deki Pratt Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Lauren Lee, kadınların menstrüel kramplarını hafifletmek üzere halka açık tuvaletler için ısıtmalı bir duvar tasarladı.

Warm Wall olarak adlandırılan proje, Fast Company’nin 2018 World Changing Awards’ın öğrenciler kategorisinin galibi olmayı başardı.

Menstrüasyonun ortak bir deneyim olduğunu kabul eden Warm Wall, kadınların sadece kramplarını hafifletmek ve onlara sıcak bir alan sağlamakla kalmayıp, aynı acıyı paylaştığın bir arkadaş veya bir yabancıyla hem fiziksel hem de duygusal olarak bir ortak deneyim fırsatı da sunuyor.

Isıtmalı kaymaz porselen karolarla kaplı olan Warm Wall, yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan benzer teknolojiyi kullanıyor. Çalışan prototipinde, karoların arkasına yerleştirilmiş elektrikli ısıtmalı kablolar bulunuyor.

Kadınlara, duvarın kavisli çıkıntısına, karın ve belleriyle dayanarak, basınç ve ısı yoluyla kramplarının hafifletebileceği bir tasarım sunan Warm Wall, kamusal alanlarda kullanılması ve kadınları ortak bir payda da yeni bir deneyime davet etmesi fikriyle gerçekten çok başarılı.

Lee, “ Dışarı çıkacağınız ve kendiniz için satın alacağınız bir şey değil, Kamusal alana entegre olan bir şey yaratmak istedim.” diyor.

Lee’nin tasarım geliştirme süreci, bir grup kadına, kartondan ve 3D baskılı malzemeden yapılmış bir dizi eğriyi test etmesini ve son tasarımını oluşturmak için onlardan gelen geri bildirimleri takip etmesiyle devam etti. Farklı bedenler ve eğrileri bir arada buluşturacağı basit bir form buldu.

"Kadınlar makyajı rötuşlamak, kıyafetlerini değiştirmek, özel sohbetler yapmak ya da kendileri için sessiz bir an almak için tuvaletlere sığınırlar. Menstrüel malzemelerini ve tavsiyelerini paylaşırlar. Bu şekilde ısıtılmış bir duvar hakkında düşünmeye başladım ve bu fikir sosyal dinamiği destekleyebilir."

Lee’nin Warm Wall projesi, kadın ihtiyaçlarını karşılaması ve desteklemesiyle, toplumsal açıdan algıyı değiştirmeye yardımcı olması ve yön vermesiyle umuyorum biz tasarımcılara ilham olur.

Etiketler: