top of page

Portre | Material Driven


Sadece materyale ve materyallerin potansiyellerine odaklanan bir stüdyo olsaydı nasıl olurdu? MaterialDriven stüdyosunun kurucuları Purva ve Adele ile materyallere olan tutkuları ve stüdyoları hakkında konuştuk.

Bize biraz stüdyonuzdan bahseder misiniz?

MaterialDriven bir tasarım ve inovasyon danışmanlık şirketi. Şirket, yeni materyallere, yapım süreçlerine ve arkasındaki yaratıcılara odaklanıyor. MaterialDriven hem yerel üreticiler hem de bireysel üreticilerle çalışarak tasarım endüstrisine teknik olarak gelişmiş ve özelleşmiş materyaller getirilmesine yardımcı oluyor ve ortaya çıkan materyalleri prototipten ürüne dönüşümünü destekliyor.

MaterialDriven'in eğitim ile ilgili olan kısmı, ürün ve materyalleri açık kaynaklı bir formatta biriktiriyor ve tasarım topluluğu için bir kaynak görevi görüyor. Marka ve üreticilere danışmanlık verirken büyük veri tabanı ve ağı da hitap oluşturuyor.

Eğitim ve danışmanlık çalışmaları birlikte ilerliyor. Sergiler, enstalasyonlar, söyleşiler, atölyeler ve müşteriler için iletişim kampanyaları düzenleniyor. Projelerin ve konuşmaların düzenlendiği yerlerden bazıları: BALTIC Centre for Contemporary Art, Design Museum in London, Royal College of Art, London Design Festival, Disruptive Innovation Festival ve Somerset House.

MaterialDriven Purva Chawla ve Adele Orcajada tarafından yönetiliyor. Purva'nın mimari bir geçmişi var ve Adele’in tecrübesi moda ve ürün geliştirme alanıyla ilgili. Farklı alanlarda özelleşerek birbirlerini tamamlıyorlar.

smile plastic

MaterialDriven nasıl kuruldu? Sizi materyaller üzerine odaklanmaya yönlendiren şey nedir?

MaterialDriven, Amerika'da başta online bir platform olarak başladı.Tasarım ürünlerinin ve projelerinin küratöryel platformlara nasıl aktarıldığını incelemeye başladık ve bu bir motivasyon kaynağı oldu. İncelediğimiz projeler ve makalelerde öğrenilecek çok şey vardı ama kullanılan materyaller ve süreç pek de güçlü değildi. Materyaller trendlerin önüne geçerek birçok farklı endüstride kullanılabilir ve biz de bunun üzerine çalışıyoruz.

Biomarble

MaterialDriven yakın zamanda Dallas'dan Londra'ya taşındı. Bu değişim stüdyonuzu nasıl etkiledi?

Etkisi oldukça büyük! Londra, materyal inovasyonu için bütün bir ekosistem. Tasarım okulları, müzeler, yenilikçi markalar, tasarımcılar, zanaatkârlar ve bizim gibi diğer materyal odaklı şirketlerin yoğunluğu bize büyük ölçüde katkı sağladı. Çalışmalarımız çok daha somut bir hale geldi. Enstalasyonlar, sergiler ve etkinlikler ile kendimizi geliştirdik. Daha önce etkileşim içinde olmadığımız müşteriler ve ortaklarla çalışma fırsatımız oldu.

Ne zamandır materyal kütüphanenizi geliştiriyorsunuz?

Adele'in materyallerle ilgili güçlü bir geçmişi var. Londra'daki SCIN Gallery'nin materyal kütüphanesinde çalıştı. Bu nedenle oldukça deneyimli diyebilirim. Bir yıl önce ortaklık kurduğumuzda, çalıştığımız üreticiler aracılığıyla materyaller aramaya başladık ve herkes çok istekli ve heyecanlıydı.

Kütüphane oldukça hızlı bir şekilde büyüdü ve ortaklarımızın desteğiyle bu yaz Londra'da halka açık hale gelecek. Bizi izlemeye devam edin!

Mirrl

Şu zamana kadar kütüphanenizdeki materyaller arasında kişisel favoriniz hangisi?

Bir tane seçemeyiz, bu en çocuklarınız arasında ayrım yapmak gibi bir şey! Çok sevdiğimiz birkaç tanesine değinebiliriz:

Biohm - mantar miselyum kompozit, Orb(organic bio-refuse compound)

Mirrl - işlenmiş reçine desenleri ve yüzey materyallerinin renkleri

Laurent Peacock - içinde biber taneleri bulunan yüzey materyali

Mylo - mantardan deri (Bolt Threads, aynı zamanda Spider-Silk'in üreticileri)

Fish Skin Leather - birden fazla tasarımcıya ait.

"Malzeme üreticisi, tasarım, bilim, teknoloji ve kültürü kapsayan disiplinlerde çalışan ve normlar tarafından sınırlandırılmamış stratejik ürünler yaratan bir yenilikçidir."

Size ilham veren şey nedir?

Markaların materyal odaklı yenilikler yapması ve atıkların kullanılmasına dayanan fikirler öne sürmesi.

Adidas x Parl