top of page

Portre | Ladies, Wine & Design - Dilruba Balak


Sagmaister&Walsh'in New York'ta başlattığı 180 şehirde gerçekleşen Ladies, Wine & Design etkinliği yaratıcı sektörlerdeki kadınlar arasında bir diyalog oluşturmak için oluşturulmuş. İstanbul'daki ayağını kuran ve yöneten Dilruba Balak ile bu organizasyonun detaylarını konuştuk.

Önce sizi tanıyalım bize kendinizi / topluluğunuzu anlatır mısınız? Ladies, Wine & Design’ın hikayesi nasıl başladı?

Ben Dilruba Balak, medya sanatları üzerine çalışıyorum ve Ladies Wine & Design projesinin Istanbul ayağını host ediyorum. Yıllardır çeşitli ajans ve prodüksiyon şirketlerinde çalışıp sonunda bu böyle gitmez diyenlerdenim. Proje ile tanışmam ve organize etmeye başlamam da biraz bu nedenle diyebilirim.

Ladies, Wine & Design yaklaşık 2 sene önce New York’da Sagmaister&Walsh tasarım ofisinin ortaklarından Jessica Walsh tarafından başlatıldı ve şuan dünyanın yaklaşık 180 şehrinde eş zamanlı gerçekleştiriliyor. Jessica Walsh, genç ve başarılı bir tasarımcı olarak özellikle çevresindeki kadınlar tarafından gördüğü olumsuz tepkiler üzerine yaşadığı rahatsızlıkla bir sosyal deney yapmaya karar veriyor ve kendisini eleştiren kadınlardan biri ile buluşarak yüz yüze diyalog kuruyor. Şarap eşliğinde gerçekleşen bu buluşma sonunda iki kadın birbirini anlamaya başlıyor ve yaratıcı kadınların biraraya gelerek birbirlerine destek olabilecekleri bir platform yaratma fikri ile masadan kalkıyorlar. Böylece Ladies, Wine & Design başlamış oluyor. Jessica Walsh’ın buluşmanın detaylarını anlattığı makaleye linkten ulaşarak, inceleyebilirsiniz.

Bu güzel organizasyonun İstanbul ayağını kurmaya nasıl karar verdiniz?

Ladies Wine & Design projesini ilk başladığı zamandan beri yani yaklaşık 2 yıldır takip ediyordum. Belki içinde bulunduğum çalışma ve yaşam şartlarının verdiği rahatsızlığın da etkisi ile bu girişimi içten içe destekliyordum. Süreç içerisinde projenin dünyanın başka yerlerine yayılması ile global anlamda yaratıcı kadınların birleştiği bir platfrom olumaya başladı. Kadınlar gerçekten buluşmaya ve birlikte yaratmaya başladılar. Tüm bu gelişmeler beni olumlu anlamda etkiledi, motive etti. Yaşadığım bu güzel hissin başkalarına da ulaşabilmesini istedim ve bu yılın başında New York ekibine bir mail atarak Istanbul ayağını başlatmak üzerine adım atmış oldum.

Kimlere ulaşmasını hedefliyorsunuz?