top of page

Portre | Marblove


Sara Bener ve Betül Sakın'ın ürün tasarımına yoğunlaştıkları ve özel olarak mermer malzemesine odaklandıkları markaları Marblove hakkında konuştuk.

Bize biraz kendinizden ve markanızdan bahseder misin?

İki mimar arkadaş olarak karar verdik bu yeni oluşuma. Ürün tasarımına olan ilgimiz bizi yöneltti. İlk olarak bir hobi gözüyle bakıyorduk fakat şu an çok fazla fikir var gerçekleştirmek istediğiniz, iş hayatımızdan arta kalan zamanda fazla mesai yapıyor fakat yorulmuyoruz. Malzemeleri tanıyoruz, tasarımcıyız. Özellikle mimarların elinden çıkmış ürün tasarımlarına bayılıyoruz. Biz de neden yapmayalım dedik. Evet ikinci bir iş edindik, yorulacağımızı biliyoruz fakat sevdiğimiz bir iş oldu. Elemental olarak mermerin hayranıyız ve markanın tasarımlarını bu malzeme üzerine yoğunlaştırdık.

Tasarım sürecinde dikkat ettiğiniz noktalar nedir?

Tasarımların odak noktası 'sadeleşip şık kalmak' üzerine. Belli bir çizgiyi yakaladık bu konuda ve onun dışına pek çıkmak istemiyoruz. Piyasada bulunan ürünlerin aksine kendi yorumumuzu kattığımız modeller olması ve işçilik bizim için çok önemli. İki mimar ayrı ayrı yarattığımız fikirleri ortak bir tasarımda buluşturuyoruz. Ürünü nasıl farklı kılarız? Ana malzeme mermer; sert, ağır fakat kırılgan. Bunu nasıl yumuşatabiliriz? Nasıl diğer malzemeler için mermeri işleyebiliriz? Evet şık ama kullanışlı mı? Ya da kullanışlı ama göz alıcı mı? Bu tarz sorularla yola çıkıyoruz.