top of page

Portre | Marblove


Sara Bener ve Betül Sakın'ın ürün tasarımına yoğunlaştıkları ve özel olarak mermer malzemesine odaklandıkları markaları Marblove hakkında konuştuk.

Bize biraz kendinizden ve markanızdan bahseder misin?

İki mimar arkadaş olarak karar verdik bu yeni oluşuma. Ürün tasarımına olan ilgimiz bizi yöneltti. İlk olarak bir hobi gözüyle bakıyorduk fakat şu an çok fazla fikir var gerçekleştirmek istediğiniz, iş hayatımızdan arta kalan zamanda fazla mesai yapıyor fakat yorulmuyoruz. Malzemeleri tanıyoruz, tasarımcıyız. Özellikle mimarların elinden çıkmış ürün tasarımlarına bayılıyoruz. Biz de neden yapmayalım dedik. Evet ikinci bir iş edindik, yorulacağımızı biliyoruz fakat sevdiğimiz bir iş oldu. Elemental olarak mermerin hayranıyız ve markanın tasarımlarını bu malzeme üzerine yoğunlaştırdık.

Tasarım sürecinde dikkat ettiğiniz noktalar nedir?

Tasarımların odak noktası 'sadeleşip şık kalmak' üzerine. Belli bir çizgiyi yakaladık bu konuda ve onun dışına pek çıkmak istemiyoruz. Piyasada bulunan ürünlerin aksine kendi yorumumuzu kattığımız modeller olması ve işçilik bizim için çok önemli. İki mimar ayrı ayrı yarattığımız fikirleri ortak bir tasarımda buluşturuyoruz. Ürünü nasıl farklı kılarız? Ana malzeme mermer; sert, ağır fakat kırılgan. Bunu nasıl yumuşatabiliriz? Nasıl diğer malzemeler için mermeri işleyebiliriz? Evet şık ama kullanışlı mı? Ya da kullanışlı ama göz alıcı mı? Bu tarz sorularla yola çıkıyoruz.

Zamansız olma kavramını tasarımlarınızda nasıl işliyorsunuz?

Mermer dünya kadar yaşlı, organik, renk ve desenleriyle hayran kalınacak bir malzeme. Kendisi tek başına zamansız. Kendi gibi doğal malzemelerle uygun kullanılıp geometrik formlarda sunulması ve işlevinin kullanıcının tercihine bırakılması da ürünü zamansız kılıyor. Doğal, lüks, zamansız kavramları bu ve sonraki koleksiyonlarımızı ifade edecek en iyi üç kavram.

Mermer odaklı işler yapıyorsunuz. Bu malzemeyle çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Mermer kırılgan bir doğal malzeme, dekorasyon ürünü olarak kullanacağımız aşamada inceliyor ve kırılganlık artıyor. O yüzden Yunan veya İtalyan mermerlerini tercih etmek daha doğru oluyor. Üretim aşaması kadar transfer aşaması da bir o kadar zor fakat ürün ortaya çıktığında buna değdiğini düşünüyoruz. Malzeme olarak tek başına yorumlandığında dahi göz alıcı ve taşın her bölümünde değişen desenleri-damarları bize tasarım konusunda da avantaj sağlıyor.

El işçiliğine önem veriyorsunuz. Üretim süreciniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Ürünlerimiz Türkiye'de üretiliyor. Malzeme seçimleri tamamen bize ait, hepsini temin edebileceğimiz en iyi noktalardan almaya çalışıyoruz. Sonrasında bunları İstanbul'daki bir mermer atölyesinde bir araya getiriyoruz. Ustaları rolü çok büyük tabii bu tarz üretimlerde. İşçiliğin kaliteli olması tasarımı farklı bir noktaya taşıyor çünkü. Kullanıcıya bu noktada olabilecek en iyiyi sunmaya çalışıyoruz.

Ürünlerinizin en güçlü noktası size göre nedir?

Fonksiyonu çıkardığınızda dahi göze çarpan ve belirgin ürünler. ‘Sadeleşip şık kalmak’ konseptiyle çıktık yola ve bunu tasarımların en güçlü noktası haline getirdiğimizi düşünüyoruz.

Size ilham veren şeyler neler?

Sanırım en fazla ilhan aldığımız İskandinav tarzı tasarım fikirleri. Onun dışında bu alanda yapılan en iyi fuarlara katılmaya çalışıyor ve bu konuda olabildiğince kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Mimar olsak da ürün tasarımı ayrı bir segment.

Etiketler:

Öne Çıkanlar

bottom of page