top of page

HyO-Cup | Crème

Crème, su kabaklarından kahve fincanları üretiyor.

Brooklyn merkezli tasarım stüdyosu Crème, tek kullanımlık kahve fincanlarına sürdürülebilir bir alternatif üretmek için evde yetiştirilen sebzeleri kullanıyor.

Jun Aizaki’nin liderliğindeki stüdyo, HyO-Cup adını verdiği biyolojik olarak parçalanabilen fincanlar oluşturmak için kalıpların içerisinde su kabakları yetiştiriyor. Bu fincanlar plastik polietilen ile kaplanmış kağıt kahve fincanlarına nazaran daha çevre dostu bir alternatif sunuyor.

“Take-away bardaklar ve ambalajlar günlük hayatın bir standardıdır. Ancak çöplükler içinde biten ve değerli su yollarını ve manzaralarımızı kirleten inanılmak miktarda atık üretirler. Maddi bir kaynak olmanın yanı sıra, doğa dünyadaki bu sorun için de bir çözüm sağlayabilirse ne olur?”

Su kabakları, her mevsim meyve veren ve hızlı büyüyen bitkilerdir. Kuruduktan sonra, su kabaklarının güçlü dış cildi ve lifli iç eti su geçirmez hale gelir. Bu yüzden bu ürünler dünya çapında yüzyıllardır dekoratif veya işlevsel kaplar olarak kullanılmıştır.

Crème, özel olarak tasarladığı 3D baskı kalıplarını kullanarak, kendi özgün yapılarını oluşturmak için bu yöntemi uyarladı. Kapsamlı çalışmaların ve çeşitli prototiplerin üretilmesinin ardından, stüdyo bir dizi set geliştirdi. Başlangıçta bardakları açık havada yetiştirdiler. Ancak nem, haşereler, hava ve sel gibi kontrol edilemeyecek çok fazla faktör olduğunu gördüler. Artık daha tutarlı bir ürün üretip üretemediklerini araştırmak için su kabaklarını nakliye konteynırında kurulmuş bir laboratuvarda yetiştiriyorlar.

Yüzde yüz oranında biyolojik olarak parçalanabilen HyO-Cup’ların atıkları azaltmada önemli ölçüde yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Öne Çıkanlar

bottom of page