BTM Ceramics | Philipp Schenk-Mischke

Royal College of Art mezunu Philipp Schenk-Mischke, “kaos” temasını temel olarak aldığı bir mezuniyet projesi sunuyor. Schenk-Mischke, geleneksel üretim yöntemlerine nasıl müdahale edebileceğini ve bu düzenli adımları nasıl daha “rastgele” bir hale getirebileceğini araştırdı.

Bu projeyle amaçlanan şey üretim, montaj ve kullanım şeklinde ilerleyen oldukça tahmin edilebilir sürece bir noktada şaşırtıcı ve beklenmedik bir aşama eklemek.

BTM Ceramics, seramikten yapılmış renkli bir dizi vazodan oluşuyor. Bu vazoların her biri birbirinden farklı ve ortak özellikleri kıvrımlarının ve kusurlarının olması. Bunları yaratmak için Schenk-Mischke basit birtakım formlardan kalıplar oluşturuyor. Kil hala ıslakken bunları titreyen bir plakanın üzerine yerleştiriyor. Titreşimler, vazonun şeklini rastgele ve organik bir şekilde bozuyor.

Oldukça deneysel ilerleyen bu projede tasarımcı kendi sürecini 'rastgeleliği kontrol etmeye çalışmak' şeklinde anlatıyor. Kullandığı fitness plakasını aynı çekiç veya keski gibi bir araç olarak görüyor.

Öne Çıkanlar