top of page

Drop by Drop | Pratik Ghosh

Royal College of Arts mezunu Pratik Ghosh, bitkilerden yararlanarak evdeki suyu arıtan bir sistem geliştirdi.

Drop by Drop, bitkileri cam bir fanusun içinde tutuyor. Borular eklenen suyun arıtılmasını ve sonunda da toplanmasını sağlıyor. Sistem bulaşık makinesinden, musluklardan ve banyodan gelen kirli suyu arıtmak için tasarlanmış.

Cam fanusun içindeki ışık bitkilerin fotosentez yapmasını sağlıyor. Sisteme giren su köklerden yapraklara gidiyor ve buhara dönüşüyor. Pompa ise sistemdeki hava akışını kontrol ediyor ve vakum sayesinde terlemeyi hızlandırıyor.

Daha sonra nem fanustan dışarı itilir ve damıtılmış suyu oluşturmak üzere yoğunlaştırılır. Drop by Drop ayrıca odaya oksijen salıyor.

Royal College of Art Innovation Design Engineering programı master öğrencisi Ghosh, bu projeyi amazonların küçük bir örneği şeklinde tanımlıyor.

Bu fanus temel olarak etkin bir terleme için gereken ideal ortamı sağlıyor: sıcaklık, rüzgar, ışık, basınç ve nemin optimum seviyede olduğu bir biyosfer.

Genelde mutfak lavabosu altında saklanan su arıtma cihazlarının aksine Drop by Drop evdeki yaşam alanlarına uyum sağlayabilecek bir tasarıma sahip.

Öne Çıkanlar

bottom of page