top of page

Roots | Amalia Shem Tov

İsrailli tasarımcı Amalia Shem Tov’un tasarladığı Roots insanlar ve kullandıkları aletler arasındaki duygusal ilişkiye odaklanıyor. Temel amaç, insanların geçmişte olduğu gibi işlerini kişisel dokunuşlarla, bekleyerek ve zaman geçirerek yapmalarını sağlamak. Günümüzün modern mutfakları için tasarlanan üç farklı ürün bizi köklerimize yaklaştırıyor.

Shem Tov, antik çağdan günümüze kadar mutfak aletlerinin nasıl kullanıldıklarını inceleyerek temel olarak hangi araçlara ihtiyaç olduğuna karar vermiş. İşlevleri ve materyalleriyle en temel ve gerekli olan araçlar aynı zamanda yemek hazırlama ritüeline de oldukça iyi uyum sağlıyor.

Roots, temel muftak ihtiyaçlarının günümüz modern mutfağıyla ilişkisi ve geçmiş ile günümüzün kültürel bağını vurguluyor. Ana malzeme olarak taşı seçerek üç temel prensibi günümüze adapte ediyor: tahılları öğütmek için değirmen taşı, baharat ve otları ezmek için havan, yiyecekleri pişirmek ve ısıtmak için sıcak taşlar.

Yemek hazırlama ve pişirme insan evriminin dönüm noktalarından birini simgeliyor. Günümüzde modern mutfaklarda teknolojik araçların sayısının artmasıyla insanların bu süreçteki aktif rolleri azalıyor ve daha az çabayla çabuk ve kolay sonuca ulaşılıyor. Bu ürün ailesi ise geçmişe referans veren materyallerle yiyecek hazırlamayı bir ritüel haline getiriyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page